Sezaryen operasyonu sırasında serebral ve plasental oksijen satürasyonu değişimi
Change of cerebral and plasental oxygen saturation during the C/Soperation
- Tez No: 764048
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY OK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sezaryen sırasında görülen spinal hipotansiyonun beyin oksijen satürasyonunun azalmasina neden olduğu, NIRS ile daha önce de gösterilmişti. Ancak spinal anestezi sırasında beyin oksijen satürasyonu ile eş zamanlı plasental oksijen satürasyonundaki değişikliklerin izlemi ve anne ile bebek üzerindeki etkilerinin belirlenmesi daha önce araştırılmamış bir konudur. Böylelikle literatüre katkı sağlanacaktır. Yakın kızılötesi spektroskopisi (NIRS) invazif olmayan spektroskopik bir yöntem olup, elektromanyetik spektrumun kızılötesi kısmını (800–2500nm) kullanarak frontal lop mikrovasküler oksijenizasyonu ölçmektedir. Çalışmaya dahil edilen hastaların serebral oksijen satürasyon değişimi noninvazif bir yöntemle, hastaların alın bölgesine yerleştirilen problar (iki tane) yardımıyle ölçülmüştür. Plasental oksijen satürasyon değişimi noninvazif olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından alt batın bölgesine (yaklaşık olarak plasentanın üzerine gelecek şekilde) yerleştirilen problar yardımıyla ölçülmüştür. Tüm problar preoperatif yerleştirilmiştir. Plasental oksijen satürasyonu probları ile 15 dakika ölçüm yapılıp, operasyon başlamadan çıkarılmıştır. Peroperatif dönemde kan basıncı ve serebral oksijen satürasyon değişimi sürekli olarak izlenmiştir. Çalışmamızda; elektif sezaryen operasyonu planlanan gebelerde uygulanan spinal anestezi yönteminin, serebral ve plasental oksijenasyon üzerine olan etkisinin NIRS yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Plasental oksijen satürasyonu değerleri preoperatif, serebral oksijen satürasyon değerleri preoperatif ve intraoperatif dönem boyunca takip edilmiştir. Çalışmamızda spinal anesteziye bağlı gelişen hipotansiyon ile plasental rSO2 ve serebral rSO2 değerlerindeki düşüş arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır. Sonuç olarak, fizyolojik değişikliklerin çok fazla olduğu gebelik sürecindeki hastalarda NIRS tekniğinin, preoperatif, intraoperatif dönemlerde serebral oksijen monitörizasyonu açısından etkin ve yararlı olduğu açıktır. Hem gebe güvenliği hem de bebek güvenliği açısından daha ayrıntılı ölçüm yapılabilen daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Spinal hypotension during cesarean section has been shown to reduce brain oxygen saturation by NIRS. However, monitoring of changes in brain oxygen saturation simultaneously with spinal anesthesia during spinal anesthesia and determination of effects on mother and baby is an issue that has not been investigated before. This will contribute to the literature. Near infrared spectroscopy (NIRS) is a non-invasive spectroscopic method that measures frontal lobe microvascular oxygenation using the infrared portion of the electromagnetic spectrum (800–2500nm). The cerebral oxygen saturation change of the patients included in the study was measured with a noninvasive method, with the help of probes (two) placed on the forehead of the patients. The placental oxygen saturation change was measured non-invasively by the obstetrician and gynecologist with the help of probes placed in the lower abdomen (approximately over the placenta). All probes were placed preoperatively. Measurements were made with placental oxygen saturation probes for 15 minutes and removed before the operation started. Changes in blood pressure and cerebral oxygen saturation were continuously monitored in the peroperative period. In our study; The aim of this study is to evaluate the effect of spinal anesthesia method on cerebral and placental oxygenation by using NIRS method in pregnant women who are planned for elective cesarean section. Placental oxygen saturation values were followed preoperatively, cerebral oxygen saturation values were followed during the preoperative and intraoperative period. In our study, a statistically significant correlation was found between hypotension due to spinal anesthesia and the decrease in placental rSO2 and cerebral rSO2 values. In conclusion, it is clear that the NIRS technique is effective and beneficial in terms of cerebral oxygen monitoring in preoperative and intraoperative periods in patients during pregnancy where physiological changes are very high. There is a need for more studies with more detailed measurements in terms of both pregnant and infant safety.