Bursa Nilüfer ilçesi Karacaoba mahallesi süt sığırı işletmelerinin yapısal ve mekansal sorunlarının belirlenmesi ve örnek bir işletmenin modellenmesi
Determining the structural and spatial problems of Bursa Nilufer district Karacaoba dairy cattle facilities and modeling of a sample enterprice
  1. Tez No: 764059
  2. Yazar: UĞUR KIRBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tarım sektörü içerisinde sığır yetiştiriciliğinin önemi büyüktür. Nüfus artışı beraberinde besinlere olan talebi artırmakta, insan beslenmesi için önemli olan et ve süt gibi gıda ürünlerine talep de artmaktadır. Artan bu talep ve ihtiyaç ise içerisindeki yapıları düzenli planlanmış, çevre koşulları yönünden optimize edilmiş, hayvan ve çalışan refahının sağlandığı modern işletme, konut yapıları ve tesislerde verimli hayvancılık faaliyetleri yapılarak karşılanabilir. Bu araştırma, Bursa ili, Nilüfer ilçesi, Karacaoba Mahallesi'ndeki süt sığırı işletmelerinde yürütülmüştür. Nilüfer ilçesi 2019 TÜİK verilerine göre hayvan başına düşen süt verimi 9,53 kg/gün' dür. Bu değer ekonomik bir işletme açısından yeterli verimlikte değildir. Her ne kadar bu durumun sebebinin beslenme ve bakım yetersizliğinden kaynaklandığı düşünülse de, bunun yanında işletme yapılarının hayvan refahına uygun olmayışı, barınak içerisindeki ortam ve çalışma koşullarının çalışanlar üzerindeki olumsuz etkisi ile beraber iş verimliliğini düşürmesi de etkili olmaktadır. Bu çalışmada, Nilüfer ilçesi Karacaoba Mahallesi'nde bulunan 15 adet süt sığırı işletmesine ait barınaklar ve diğer işletme yapıları, yapısal ve çevresel özellikleri yönüyle incelenmiştir. Barınakların hayvan refahı kriterlerine uygunluğu değerlendirilirken barınak boyutları, taban düzenlemesi, havalandırmaların giriş ve çıkış açıklıklarının ebatları yerinde ölçülmüş, işletme sahipleri, veteriner hekim ve çalışanlarla anket çalışması yürütülmüştür. Geleneksel üretim modelini benimseyen küçük ölçekli işletmelerde hayvan sağlığı ve refahını etkileyebilecek, süt üretim verimini düşürecek bulgular elde edilirken, diğer işletmelerde de çeşitli yapısal ve mekansal sorunlar tespit edilmiştir. Araştırma alanı içerisindeki küçük ölçekli üreticilerin gelir düzeyini, iş gücü sayısını artırmak, yerleşim alanlarını ve işletmelerin rekabet gücünü artırmak ve artan işletme giderlerini düşürmek, kırsal desteklerden de faydalanamayan bu küçük işletmeleri bir araya getiren öneri örnek projede bu çalışma ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cattle breeding is of great importance in the agricultural sector. Population growth increases the demand for food, and the demand for food products such as meat and milk, which is important for human nutrition, is also increasing. This increasing demand and need can be met by carrying out productive animal husbandry activities in modern businesses, housing structures and facilities where the indoor are regularly planned, optimized in terms of environmental conditions, and animal and employee welfare are provided. This research was carried out in dairy cattle farms in Bursa province, Nilüfer district, Karacaoba District. According to 2019 TUIK data of Nilüfer district, milk yield per animal is 9.53 kg/day. This value is not efficient enough for an economic enterprise. Although it is thought that the reason for this situation is due to the lack of nutrition and care, in addition to this, the inadequacy of the operating structures for animal welfare, the negative impact of the environment and working conditions of the employees in the shelter and the decrease in work efficiency are also effective. In this study, shelters and other structures of 15 dairy cattle farms in Karacaoba of Nilüfer district were examined in terms of their structural and environmental characteristics. While evaluating the compliance of the shelters with the animal welfare criteria, the dimensions of the shelter inlet and outlet openings of the ventilations, floor arrangement were measured on-site, and a survey study was conducted with the persons. While findings that may affect animal health and welfare and reduce milk production efficiency in small-scale enterprises that adopt the traditional production model, various structural and spatial problems have been identified in other enterprises. The proposal to increase the income level of small-scale producers in the research area, to increase the number of workforce, to increase the competitiveness of the settlements and enterprises and to reduce the increasing operating costs, bringing together these small enterprises that couldn't be able to benefit from rural supports, has been presented in this study.