Hukuki, siyasi ve demokratik boyutlarıyla Türkiye'de elektronik seçimin uygulanabilirliği
The applicability of electronic elections in Turkey with its legal, political and democratic dimensions
- Tez No: 764088
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Seçimler, demokrasinin en önemli unsurları arasındadır. Bu nedenle seçimlerin uygulama süreci oldukça dikkat gerektiren bir meseledir. Bu çalışmada demokrasi konusu temel alınarak, seçim konusunda gerekli tüm detaylara yer verilmeye çalışılmış olup demokratik seçimlerin tanımı, kapsamı ve işleyişi ile seçim sistemleri enine boyuna aktarılmıştır. Daha sonra e-seçim'e giden süreçte teknolojinin topluma aktarılmasında önemli rol oynayan kavramlar incelenmiştir. Sonrasında e-seçim açısından önemli bir rol model olan e-devlet projesi uygulama ve işlevselliği açısından aktarılmıştır. Diğer bölümde e-seçim tanımı yapılarak, kısa tarihçesinden bahsedilmiştir. E-seçim sürecinin uygulamaya geçilmesi açısından önemli görülen boyutlardan bahsedildikten sonra e-seçim konusunda deneyim göstermiş ülkeler ele alınmıştır. Sonraki bölümde e-seçim sürecinin güvenilirlik bağlamında incelemesi yapılmıştır. Türkiye'de mevcut olarak kullanılan“Seçsis”uygulaması aktarıldıktan sonra iki farklı model incelenmiştir. İlk model incelemesinde Havelsan tarafından geliştirilen, fakat uygulamaya alınmayan e-sandık projesi ele alınmıştır. Bu proje belirli bir yerde yapılan e-seçim modeli türüne uygun olarak yerli ve milli yazılımla hazırlanmıştır. Proje ciddi uğraşlar sonucu yapıldığı ve uygulanması sonucunda seçimlerde hızlı sonuçların alınması, mükerrer oyların engellenmesi, güvenlik sağlanması, ekonomik tasarruf sağlanması vb. birçok faydayı da beraberinde getirmesi olası görülmektedir. Diğer model incelemesinde blockchain teknolojisi tabanlı e-seçim sistemi ise internet üzerinden yapılan oylama modeline uygun olarak alternatif bir uygulamadır. Bu teknoloji tamamen güvenlik odaklı ve merkeziyetsiz yapısı ile toplumun güven sorununu çözebilecek kabiliyettedir. Tüm bu bahsedilen konular ekseninde çalışmanın temel amacı Türkiye Cumhuriyeti özelinde e-seçimin uygulanması ile ortaya çıkacak problemlere hem çözüm önerileri sunmak hemde bir yol çizmek maksatlıdır. Şayet Türkiye'de e-seçim uygulanırsa teknolojinin iyi sentezlenmesi ve topluma aşılanması önemli görülmektedir. E-seçim ve teknoloji ayrılmaz bir parçadır.
Özet (Çeviri)
Elections are among the most important elements of democracy. Dec. For this reason, the implementation process of the elections is a matter that requires a lot of attention. In this study, based on the topic of democracy, an attempt has been made to include all the necessary details about the election, and the definition, scope and functioning of democratic elections and election systems have been transferred in detail. Later, the concepts that play an important role in the transfer of technology to society in the process leading to e-selection were examined. After that, the e-government project, which is an important role model in terms of e-selection, was transferred in terms of implementation and functionality. In the other section, the definition of e-selection is made and its brief history is mentioned. After mentioning the dimensions that are considered important in terms of implementing the e-selection process, the countries that have shown experience in e-selection were discussed. In the next section, the e-selection process was examined in the context of reliability. After the“Seçsis”application, which is currently used in Turkey, was transferred, two different models were examined. In the first model review, the e-chest project developed by Havelsan, but not implemented, was discussed. This project has been prepared with domestic and national software in accordance with the type of e-selection model made in a specific place. The project was carried out as a result of serious efforts and as a result of its implementation, rapid results in elections, prevention of duplicate votes, ensuring security, economic savings, etc. were obtained. it is possible that it will bring many benefits with it. In the other model review, the blockchain technology-based e-election system is an alternative application in accordance with the voting model over the Internet. This technology has the ability to solve the trust problem of society with its completely security-oriented and decentralized structure. The main purpose of the work on the axis of all these mentioned issues is to offer solutions to the problems that will arise with the implementation of e-selection in the Republic of Turkey and to draw a path. If e-selection is implemented in Turkey, it is considered important to synthesize technology well and instill it in society. E-selection and technology are an integral part.