Bedeni yeniden üretme aracı olarak sosyal medyanın estetik müdahalelerdeki rolü
Social media as a tool to regenerate the body imagination in aesthetic interventions
- Tez No: 764102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma günümüzde bedenin yeniden üretiminde önemli bir araç olan sosyal medyanın estetik operasyonlar üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. 2022 yılında elde edilen verilere göre dünya üzerinde toplum 4.62 milyar insan sosyal medya kullanıcısıdır. Türkiye de ise, 69.90 milyon kişi sosyal medya kullanmakta ve bu oranın %92'sini İnstagram kullanıcıları, 57 milyonunu ise Youtube kullanıcıları oluşturmaktadır. Dünya genelinde en çok indirilen sosyal medya uygulamaları arasında İnstagram yer almaktadır. Bu uygulamalar aracılığıyla yeni sosyal bağlar açığa çıktığı düşünüldüğünde neredeyse kimsenin sırtını dönemediği bir sosyal medya uygulaması pazarı bulunduğu görülebilmektedir Dünya genelinde estetik operasyona yönelik verilere bakıldığında ise 15 milyon kişinin ameliyatlı, 13 milyon kişinin ise ameliyatsız estetik uygulamalar yaptırdığı bilinmektedir. Sosyal medya kullanımında görülen artışın, uygulamayı kullanan kişilerin tutum ve davranışlarının yanı sıra, ideal beden tahayyüllerinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Çalışmamız doğrultusunda sosyal medya kullanımı ile estetik operasyona yönelim arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu ilişki araştırılırken nitel araştırma yaklaşımından faydalanılmıştır. 18 yaş ve üzeri, İnstagram ve Youtube kullanan, estetik operasyon geçirmişler bireyler araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan elde edile verilerde görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bireylerin daha önceden bedenleriyle ilgili oluşturduğu olumsuz düşüncelerin, sosyal medya araçları vasıtasıyla pekiştirildiği, beden tahayyüllerine ilişkin kaygılarının arttığı ve bu süreçlerin bir sonucu olarak da estetik müdahalelere başvurduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of social media, which is an important tool in the reproduction of the body nowadays, on aesthetic operations. According to the data obtained in 2022, 4.62 billion people in the world are social media users. In Turkey, 69.90 million people use social media and 92% of this is Instagram users and 57 million is Youtube users. Instagram is among the most downloaded social media applications worldwide. When it is considered that new social ties are revealed through these applications, it can be seen that there is a social media market where almost no one can to turn your back. Aesthetic operation data around the world show that, it is known that 15 million people have surgical and 13 million people have non-surgical aesthetic operation. The increase in social media use is thought to be effective in the attitudes and behaviors of the people using the application, as well as in their ideal body imaginations. In line with our study, it is aimed to reveal the relationship between the use of social media and the orientation to aesthetic operation. In this research qualitative research approach was used to carry out this relationship. Individuals aged 18 and over, using Instagram and Youtube, who have undergone aesthetic surgery were included in the research. Interview technique was used in the data obtained from the participants. As a result of the research, it was determined that the negative thoughts that individuals had previously formed about their bodies were reinforced through social media tools, their concerns about body imaginations increased and as a result of these processes, aesthetic interventions were applied.