Türkiye'de kadınların işgücüne katılımında muhafazakarlığın rolü
The role of conservatism on female labor participation in Turkey
- Tez No: 764103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI MEVLÜT KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez, kadını aile, din, kültür ve ataerkil toplumsal yapının öngördüğü toplumsal cinsiyet algısına göre konumlandıran muhafazakârlığın, Türkiye'de kadınların işgücüne katılımı üzerindeki etkisine dair ampirik bir çalışma sunmaktadır. Muhafazakarlığın kadın işgücüne katılımına etkisi Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yürütülen 2008, 2013 ve 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması verileri kullanılarak, Doğrusal Olasılık Modeli ve Lojistik Regresyon Modeli ile incelenmiştir. Türkiye'de muhafazakarlığı ifade etmek için sosyal muhafazakarlık seçilmiş ve ankette yer alan sorulara verilen cevaplar ile ataerkillik ve dindarlık indeksleri oluşturulmuştur. Eğitim, yaş, medeni durum gibi kadın işgücüne katılımının belirleyicileri analiz sonucunda beklenen yönde ve anlamlı sonuçlar vermiştir. Ataerkillik ve dindarlığın kadınların işgücüne katılımında olumsuz etkisi olduğu ve bu etkinin kentte anlamlı sonuçlar verirken kırsalda yaşayanlar için anlamlı sonuçlar vermediği görülmüştür. Analizde STATA programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an empirical analysis on the effect of conservatism on the women's labor force participation in Turkey. The effect of conservatism on female labor force participation was analyzed using the 2008, 2013 and 2018 waves of Turkey Demographic and Health Survey data conducted by Hacettepe University Institute of Population Studies, with Linear Probability Model and Logistic Regression Model. Social conservatism was chosen to express conservatism in Turkey and patriarchy and religiosity indices were created making use of women's replies to the questions related to patriarchy and religious practices in the questionnaire. The estimated effect of education, age, and marital status, having children under age of five on women's labor force participation has been found significant and similar to those estimated in the literature. The analyses indicate that patriarchy and religiosity have a negative effect on women's labor force participation. However, the effects of patriarchy and religiosity are significant only for those live in the urban areas, but not for those living in rural areas. STATA program was used in the analysis.