Yürüksemâî formunda icrâ ettiği eserler örnekleminde Alâeddin Yavaşça'nın tavır analizi
Behavior analysis of Alâeddin Yavaşça about the sample of the works that he performed in yürüksemâî form
- Tez No: 764139
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDA TÜRKEL OTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Ses Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışmada, Alâeddin Yavaşça'nın Türk müziğinin Yürüksemâî formundaki icrâ ettiği eserlerin analizi konu alınmıştır. Çalışma çerçevesinde Yürüksemâî formunda 30 adet eser incelenmiştir. Araştırmanın Türk mûsikî alanında sözlü eser icrâ eden kişilere bir bakış açısı oluşturmak için kaynak olması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, öncelikle kısaca Klasik Türk mûsikîsinden bahsedilmiştir. Ardından Yürüksemâî formu anlatılmış ve Alâeddin Yavaşça'nın mûsikî hayatı, dâhil olduğu meşk zinciri anlatılarak bilgiler verilmiştir. Ses kayıtlarında icrâcının eserleri seslendirirken nasıl bir tavırla icrâ ettiğini ortaya çıkarmak amacıyla nitel araştırma ile tarama modeli kullanılmıştır. Dikte edilen notalar finale nota yazım programı ile elektronik ortamda yazılmıştır. Veriler toplanırken öncelikle araştırma konusu ile ilgili bilgilerin edinilebilmesi için elektronik ve yazılı kaynak incelemesi yapılmıştır. İcrâcının kendine özgü özelliklerinin analiz edilmesi için kullandığı süsleme teknikleri, ifade unsurları ve tavır özellikleri, dikte edilen notalar üzerinde gösterilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, eserlerde güfte unsurunu göz önünde bulundurarak icrâ yaptığı, süsleme tekniği olarak en çok; değerini kendisinden sonraki notadan alan çarpma Vibrato ve Glissando süsleme tekniğini ve en çok Piyano ifade unsurunu kullandığı tespit edilmiştir. Alâeddin Yavaşça'nın icrâ ettiği eserlerde kelime bölmemeyi esas aldığı analiz edilmiştir. Alâeddin Yavaşça'nın tartımsal çeşitleme ve müzikal ifade unsuruna nazaran süsleme tekniklerini daha çok kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, behavior analysis of Alâeddin Yavaşça about the sample of the works that he performed in Yürüksemâî Form was entreated. Pursuant to the study, 30 literary works in Yürüksemâî Form were examined. It was aimed to be a source about creating a perspective to students who are cutting or will cut eyeteeth on Turkish music and people who are interested in Turkish music, wonder, research and listen. At first Classical Turkish music was mentioned in our study. Then, Yürüksemâî form was described and musical life of Alâeddin Yavaşça was informed by adding model set that he participated. With the aim of revealing how behavior performed made while he was vocalizing his works in voice records, raster model was used with a qualitative research. Dictation notes was written with a notate program as electronically for the final. While data was collecting, electronical and written source examination was made to be obtained information about examination issue. The ornamentation techniques, expression elements and mannerisms used by the performer to analyze his unique features are shown on the dictated notes. In the light of the findings, the most important ornament technique, which he performed by taking into account the element of lyrics in the works; It has been determined that he uses the multiplication Vibrato and Glissando decoration technique, which takes its value from the note after it, and the Piano expression element the most. It was analyzed that Alâeddin Yavaşça based on not to abscinding a word in the works that he performed. It has been determined that Alaeddin Yavaşça uses embellishment techniques more than the weighing variation and musical expression.