Uzman görüşleri çerçevesinde: Havacılık haberciliği
Aviation journalism based on expert opinions
- Tez No: 764140
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE YÜKSEL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sivil Havacılık, Journalism, Civil Aviation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada tematik habercilik olarak havacılık haberciliği, uzman olarak tanımlanan; gazeteciler, havacılık muhabirleri ve sosyal medya hesap yöneticilerinin görüşleri altında irdelenmiştir. Çalışma kapsamında Türkiye'de havacılık sektörünün 2000'li yılların başından itibaren yükselişe geçmesi deregülasyon kararları çerçevesinde incelenmiş, beraberinde getirdiği medya çıktılarıyla arasındaki ilişki birlikte gözlemlenmiştir. Televizyon kanalları, dergiler, YouTube, Instagram, PodCast yayınları, televizyon programları, sinema filmleri ve kişisel bloglar üzerinden havacılığa dair medya çıktılarının incelenebileceği belirlenmiş, bu platformlardaki içeriklere dair bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın araştırma bölümünde havacılık muhabirleri, havalimanı muhabirleri ve içerik üreticileriyle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler kapsamında havacılık muhabirlerinin eğitim durumları, bir uzmanlık alanı olarak havacılığa yönelim nedenleri, havacılık içeriklerinin kaliteleri, kaynak kullanım pratikleri, kitle ilgisi, havacılık yayıncılığının temel sorunları ve geleceğine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre havacılık muhabirlerinin hem iletişim fakültesi mezunlarından hem de sektör içerisinde tecrübe edinerek meslek pratiklerini edinen alaylılardan oluştuğu saptanmıştır. İçerik üreticilerinin ise genel kapsamda iletişim fakültesi mezunu olmadıkları ve havacılık sektörünün farklı birimlerinde görev yaptıkları belirlenmiştir. Görüşmelerde ayrıca havalimanı muhabirlerinin uzmanlıklarını yalnızca havacılık üzerinde yoğunlaştıramadığı, bu sebeple de havacılık konusunda ihtisaslaşmak isteyen gazetecilerin bu görevlerinden zaman içerisinde ayrıldığı tespit edilmiştir. Görüşmecilerin ifadelerinden hareketle kitleler tarafından yoğun ilgi gösterilen havacılık yayıncılığındaki temel problemlerin kaynak kullanımlarındaki eksiklikler ve etik ilkelerine aykırı üretimlerden oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aviation journalism as thematic journalism, defined as an expert; journalists, aviation reporters and social media account managers. Within the scope of the study, the rise of the aviation sector in Turkey since the beginning of the 2000s was examined within the framework of deregulation decisions, and the relationship between it and the media outputs it brought with it was observed together. It has been determined that media outputs related to aviation can be examined through television channels, magazines, YouTube, Instagram, PodCast broadcasts, television programs, movies and personal blogs, and information on the contents of these platforms has been presented. In the research part of the study, interviews were conducted with aviation reporters, airport reporters and content producers using semi-structured in-depth interview technique. Within the scope of the interviews, findings on the education levels of aviation reporters, the reasons for their orientation to aviation as a field of expertise, the quality of aviation content, resource utilization practices, audience interest, the main problems and future of aviation broadcasting were obtained. According to the results of the research, it has been determined that aviation reporters consist of both communication faculty graduates and regulars who have gained professional practice by gaining experience in the sector. It has been determined that content producers are not graduated from communication faculty in general and they work in different units of the aviation sector. In the interviews, it was also determined that airport reporters could not concentrate their expertise only on aviation, therefore, journalists who wanted to specialize in aviation left their duties over time. Based on the statements of the interviewees, it was determined that the main problems in aviation broadcasting, which attracted great attention by the masses, were deficiencies in the use of resources and productions against ethical principles.