Continuity in Turkey-Iran relations: Main issues that improve and disrupt relations
Türkiye-İran ilişkilerinde süreklilik: İlişkileri geliştiren ve bozan temel meseleler
  1. Tez No: 764245
  2. Yazar: ENES AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM HAKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ortadoğu'nun Arap olmayan en büyük ve en güçlü iki ülkesi olan Türkiye ve İran, çok köklü bir ilişki geçmişine sahiptir. Ama daha da önemlisi, rekabet ve iş birliğinin bir arada yaşandığı iki ülke arasındaki ilişkiler, iki ülkenin kuruluşundan ve hatta Osmanlı ve Safevi/Kaçar dönemlerinden bu yana büyük ölçüde aynı çerçevede kalmış ve aynı konular etrafında şekillenmiştir. Türkiye ve İran bazı konularda hep iş birliği yapmışken, diğerlerinde hep rekabet ve çatışma içerisinde olmuşlardır. Bu bağlamda bu çalışma, Türkiye-İran ilişkilerindeki istikrar ve sürekliliğin ve iş birliği ile rekabet/çatışma arasındaki dengenin nasıl oluştuğunu ortaya koymaya çalışacaktır. Buna göre bu çalışma, iki ülke arasındaki ilişkileri belirli başlıklar altında inceleyerek Türkiye-İran ilişkilerindeki birtakım düzenlilikleri ve kalıpları ortaya koymaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Iran, the two largest and most powerful non-Arap countries in the Middle East, have a very deep-rooted history of relations. But more importantly, the relations between the two countries, where competition and cooperation coexist, have largely remained within the same framework and have been shaped around the same issues since the establishment of the two countries and even the Ottoman and Safavid/Qajar periods. While Turkey and Iran have always cooperated on some issues, they have always been in competition and conflict in others. In this context, this study will try to reveal how the stability and continuity and the balance between cooperation and competition/conflict are formed in Turkey-Iran relations. Accordingly, this study will try to reveal some regularities and patterns in Turkey-Iran relations by examining the relations between the two countries under certain headings.