İç içe borularda doğal ısı taşınımı
Natural convection in concentric cylinders
  1. Tez No: 2107
  2. Yazar: İSMAİL CEM PARMAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPİN KEMAL DAĞSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iç içe silindirlerin arasında meydana gelen doğal ısı taşınım* incelenmiştir. Doğal ısı taşımmının incelendiği model, aynı mer kezli olmak üzere iç içe üç silindirden oluşmuştur. İçteki ile dıştaki silindir aynı yüksekliktedirler. Ortadaki içi boş silindir ise üst ve alt yüzlerden eşit uzaklık kalacak şekilde yerleştirilmiştir. İçteki silindirin yüzeyi ısıtılmakta olup, dıştaki silindir daha düşük sıcaklıktadır. İç ve dış silin dirler arasında kalan hacim üstten ve alttan kapa tılarak ısı yalıtımı yapılmıştır »Sunulan çalışmada özellikle aradaki silindirin ısı geçişine etkisi deneysel ve teorik olarak incelenmiştir» Bu çalışmanın giriş "bölümünde konu tanıtılmış tır. İkinci bölümde konu ile ilgili diğer çalışma lar, elde edilen sonuçlar anlatılmış, araştırmacı lar tarafından verilen bağıntılar özetlenmiştir. Üçüncü bölümde fiziksel modelin çözümü için temel denklemler yazılmış, başlangıç ve sınır şartları ve rilmiştir. Bu denklem sisteminin sonlu farklar meto duna göre çözüm yolu açıklanmıştır. Dördüncü bölümde deney tesisatı, deneylerde izlenen yol ve ölçülen değerlerin değerlendirilmesinde kullanılan hesap yöntemi verilmiştir, Beşinci bölümde deneysel ve- IV - teorik sonuçlar, diğer ilgili çalışmalarda göz önüne alınarak birlikte değerlendirilmişlerdir. Elde edilen sonuçlar altıncı bölümde sunulmuştur. Bu sonuçlardan, - Ra, H, K değişkenlerinin ısı geçişine etkisinin ara silindir bulunmayan hale benzer olduğu, - Ara silindir tam ortaya yerleştirildiğinde ve boyunun toplam boyun 0,80 olması halinde ısı geçişini çok az etkilediği, - Ara silindir sıcak yüze yaklaştırıldığında, ısı geçişinin ara silindirin tam ortaya konulduğu hale göre azaldığı, - Ara silindir soğuk yü'ze yaklaştırıldığında, ısı ge çişinin, ara silindirin tara ortada olduğu hale göre çok az değiştiği, - Ara silindir bölgeyi ikiye bölecek şekilde alın dığında, Ra sayısının ve diğer geometrik değişken lerin etkisinin ara silindir bulunan hale benzer olduğu, - Ara silindir bölgeyi ikiye böldüğünde, ısı geçişinin ara silindirin fiziksel özelliklerine bağlı ola rak önemli bir şekilde azaldığı, anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
_ v - NATURAL CONVECTION IN CONCENTRIC CYLINDERS Summary In this thesis work, an investigation has been carried out to determine the motion and heat transfer resulting from laminar natural convection in' closed vertical annular geometries. The following geometries have been examined: - The closed annular region defined by two concentric vertical circular cylinders and two horizontal planes containing a fluid. The inner cylinder is maintained at uniform temperature 9. f while the outher cylinder is held at uniform temperature 8.> G.» The upper and lower horizontal walls of the ) region are adiabatic. - The insertion of thii'd concentric cylinder which is shorter than the inner and outer cylinders, placed in the closed annular region with equal distances from top and bottom horizontal flat plates. - The insertion of third concentric cylinder which has same height with the other cylinders» placed in closed annular region so that the region has been cut into two parts by this third cylinder.. 'ach of these picicT' neve been solved experi :,