Random sequences in vehicle routing problem
Araç rotalama probleminde rastgele diziler
  1. Tez No: 764270
  2. Yazar: MEHMET EMİN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araç Rotalama Problemi, klasik bir kombinatoryal optimizasyon ve tamsayı programlama problemidir. Araç Rotalama Probleminde amaç, bir araç filosu ile belirli varıs noktalarına en uygun rota grubunu olusturmaktır. Bu tezde, Araç Rotalama Probleminin bir çesidi olan Kapasiteli Araç Rotalama Problemi üzerinde duruldu ve iki farklı sezgisel algoritmanın, rastgele izdü ̧sümsel a ̆gaç yapısını kullanan bir kümeleme teknigi ile birlesimini sunduk ve ayrıca Kapasiteli Araç Rotalama Problemini çözmek için Monte Carlo Simülasyonu üzerinde rastgele sayı üreteçlerinin karsılastırmasını yaptık. Çalısmanın ilk kısmında, rastgele izdüsümsel agaç yapısının, araç rotalama problemlerinde kullanılan sezgisel algoritmalarla birle ̧simi sonucu ortaya çıkan iyilestirmeler gösterildi, ̇Ikinci kısımda ise rastgele sayı üreteçlerinin, Monte Carlo simülasyonu ve rastgele izdüsümsel kümelendirme algoritmaları kullanılarak gelistirilen yöntem üzerindeki etkileri üzerine ili ̧skisi sunuldu. Bu iliski ile ilgili deneylerin yapılabilemesi için Monte Carlo simülasyonunun, Clarke ve Wright tasarruf algoritmasıyla birle ̧siminden olusan bir yöntem kullanıldı ve yöntem bes farklı rastgele sayı üreteci ve çeşitleriyle test edildi. Bu deneyler sonucunda rastgele sayı üreteçlerinin Monte Carlo simülasyonu üzerindee etkisi gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Vehicle Routing Problem (VRP) is a classical combinatorial optimization and integer programming problem. The goal of VRP is to find the optimal set of routes to given set of destination points with a fleet of vehicles. In this thesis, we have focused on the a variant of VRP which is Capacitated Vehicle Routing Problem (CVRP) and present two different combination of heuristic algorithms with random projection clustering technique and also provide comparison of random number generators on Monte Carlo Simulation to solve CVRP instances with combination of random projection clustering algorithm. In the first part, we show that the random projection clustering approach improves the cost compared to the core heuristic solution. In the second part, we study the choice of the random number generators on simulation based techniques on CVRP. A Monte Carlo simulation based Clarke and Wright's Savings (CWS) algorithm implemented and experiments conducted with five different random number generators. Results have shown the choice of random number generators affects the performance of the simulation.