A visual cryptography-based watermarking approach for the detection and localization of image forgery
Görüntü sahteciliği ve yerininin tespiti için görsel kriptografi tabanlı damgalama yaklaşımı
  1. Tez No: 764273
  2. Yazar: MOATAZ ZAID SALIM SALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dijital görüntüler medya, reklamcılık, tıp, askeriye ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Görüntüler bir çok önemli karar vermek için kullanıldığından, gerçek mi yoksa üzerinde oynanmış mı olduklarını bilmek çok önemlidir. Bu araştırma da görüntü sahteciliğine bir çözüm bulunmaya çalışılmaktadır. Alanda kullanılan ve uygulanan yöntem ve teknikler hakkında bir inceleme sunulmakta ve buna dayalı olarak, kabul edilebilir metrikler ölçüler dikkate alınarak bu alanda yeni ve etkili bir yaklaşım sunmaktır. Sahteciliği tespit etme ve yerelleştirme alanındaki araştırma yoluyla, tahrif edilmiş bölgeleri tespit etmenin zorluklarını yanıtlamak ve çözmek için görsel bir kriptografi tabanlı filigran tekniğini kullanılmaktadır. Bu algoritma iki aşamadan oluşur: Deneysel sonuçları vermek için paylaşım oluşturma aşaması ve görüntü sahteciliği doğrulama aşamasıdır. Sonuçlar, ölçümlere ve görsel sonuçlara dayalı olarak her bölüm için analiz ve tartışmanın verildiği üç bölümde sunuldu. İlki, üzerinde herhangi bir saldırı olmaksızın kurcalanmış görüntüler üzerinde yapılan deneylerin bir sonucudur. İkincisi ise sahte görüntülere yönelik saldırıların sonuçları ve etkileridir. Üçüncü grup deneyler ise son teknoloji yaklaşımlarla karşılaştırmalı bir analiz sunulmuştur. Algoritmaların verimlilik sağlamlığını değerlendirmek ve test etmek için CASIA, CVIP ve SIPI olmak üzere farklı deneylerde üç farklı veri kümesi kullanılmıştır. Sonuçlar sunulduktan, analiz edildikten ve tartışıldıktan sonra, önerilen yaklaşımın sınırları farklı yaklaşımın etkinliği ve gelecekteki olası çalışma ve araştırmaya yönelik bilgilerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital images are used in a variety of fields, including media, advertising, medicine, the military, and many more. Because images are used to make a lot of important decisions, it's essential to know whether they are authentic or tampered with. Through this research, an effort is presented to provide a solution for the image forgeries. An examination is presented on the way of methods and the techniques used and performed in the field. And based on it, the thesis objective is to give a new effective approach in this field, with the consideration of the metrics to be acceptable. Through the investigation in the field of digital forensics, a visual cryptography-based watermarking scheme is presented to answer and solve the challenges of detecting the tampered regions. Where the algorithm goes through two phases: Shares Construction phase and Image Forgery Verification phase to give the experimental results. The results were presented in three sections, where analysis and discussion are given for each part of them based on the metrics and visual outcomes. The first one is an outcome of the experimentation on the tampered images with no attack on them. The second one is the results and effects of the attacks on the forged images. While the third group of experiments presents a comparative analysis with the state of art approaches. Where three different datasets were used in different experiments, CASIA, CVIP, and SIPI, to evaluate and test the efficiency robustness of the algorithms and give various results. After the results were presented, analyzed, and discussed, the conclusion came to summarize the approach and the effectiveness of the approach based on different and various experiments, alongside the limitations of the proposed approach. Followed at the end the possible future work and improvements to the research.