Dalgacık dönüşümü tabanlı görsel kriptoloji
Visual cryptography based on wavelet transform
  1. Tez No: 474079
  2. Yazar: NİLHAN SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KODAL SEVİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi sonucunda askeri, elektronik, banka işlemleri, kurum ve kuruluşlar arası veri alışverişi gibi daha birçok alanda kriptografi bilimi kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde kullanılan sistemlerde gerekli olan en önemli özelliklerden biri de verilerin sorunsuz bir şekilde iletilmesi ve veri gizliliğidir. Kriptografi, verilerin gizlilik ve güvenliğini sağlamak amacıyla, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi özellikleri, çeşitli şifreleme, anahtarlama ve çözümleme algoritmaları kullanarak sağlayan matematiksel içerikli yöntemlerdir. Bu tezde, dalgacık dönüşümü ile sır paylaşımından elde edilen payların kapak görüntülerine gömülmesi üzerine uygulamalar yapıldı. Görsel sır paylaşımı ile elde edilen gürültü benzeri görüntüler dikkat çektiği için, bu paylar anlamlı kapak görüntülerine dalgacık dönüşümü yardımıyla gömüldü ve payların dikkat çekmemesi sağlandı. Gerçek sır görüntüleri ile elde edilen sır görüntüleri arasında karşılaştırmalar yapılarak PSNR değerleri hesaplandı. Bu amaçla uygun kodlar yazıldı.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid development of technology, many application fields of cryptography such as military, electronics, bank transactions, data exchange between institutions and organizations have begun to be used. One of the most important features required in today's used systems is that data must be transmitted without any problems and data should stay confidential. Cryptography is a mathematical method to ensure the confidentiality and security of data, providing features such as privacy, authentication and integrity using various encryption, switching and resolution algorithms. In this thesis, applications of embedding of shares obtained from secret sharing into cover images were made via wavelet transformations. Since the noise-like images obtained with visual secret sharing attract attention, these shares were embedded with the help of wavelet transform to meaningful cover images and provided that the shares were not attracted attention. Comparisons were made between real secret images and obtained secret images and PSNR values calculated. To do so, proper MATLAB codes are written.