The use of machine learning algorithms in anti-money laundering and counter terrorism financing monitoring systems in correspondent banking
Makine öğrenmesi algoritmalarının muhabir bankacılık işlemlerinde karaparanın aklanması ve terörizmin finansmanıyla mucadele sistemlerinde kullanımı
  1. Tez No: 764280
  2. Yazar: NURAY YÜCESOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL OKAN ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Mühendislik Bilimleri, Banking, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde, muhabir bankacılık işlemleri icin özelleştirilmiş, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele alanında kullanılacak bir işlem izleme programı öneriyoruz. Yaygın olarak kullanılan senaryo tabanlı sistemlerin arkasındaki mantık, yapay zeka tabanlı sistemler ile karşılaştırılmakta ve her ikisi için de bütünsel bir bakış açısı getirilmektedir. Son yıllarda derin öğrenme algoritmalarında çeşitli alanlarda önemli ölçüde gelişme kaydedilmesine rağmen, muhafazakar bankacılık sektöründe ve özellikle finansal güvenlik departmanlarında, anomalilerin oluşmasındaki gerçek nedeni belirlemedeki zorluklar nedeniyle bu sistemler hala“güvenli seçenek”değildir. Ancak, kara para ve terörizmin finansmanı ile bağlantılı anomali tespiti için kullanılan geleneksel yöntemler yerine, belirtilen algoritmalar yalnızca daha doğru bir tespit ve risk kapsamı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda analist için çok boyutlu bir tablo sunar. Bu nedenle, makine öğrenmesinin avantajlarından yararlanan aynı zamanda basitçe açıklanabilir, birleşik bir model oluşturulmaya çalışılmıştır.Deneysel sonuçlar optimize edilmiş¸ parametreler ile her bir modelin geleneksel senaryo tabanlı çözümlerden daha iyi performans gösterdiğini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a transaction monitoring program for anti-money laundering and counter-terrorism financing which is specified for Correspondent Banking transactions. We compare the logic behind commonly used scenario-based systems with the AI- based systems and provide a holistic view for both. Despite the significant improvement of deep learning algorithms in various domains in recent years, it is still not a 'safe option' in the conservative Banking sector and especially in financial security departments, mainly due to track-back difficulties in determining the real cause of the anomalies. However, instead of the traditional methods used for money laundering and terrorism financing related anomaly detection, specified algorithms provide not only better detection and risk coverage but also multi-dimensional understanding for the analyst. For that reason, we try to build a combined model which takes advantage of machine learning but keeps it simply explainable with the help of customized features.