Model-based and model-free control algorithms for textile processes
Tekstil prosesleri için model tabanlı ve model tabanlı olmayan kontrol algoritmaları
  1. Tez No: 764319
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tekstil prosesleri doğru referans takibi gerektiren birçok kontrol döngüsü içermektedir. Bu kontrol döngülerinin en önemlilerinden biri olan sıcaklık kontrolde, yüksek kalitede tekstil ürünü elde etmek için ilgili ortamın sıcaklığı referans değerini yeterli doğrulukta takip etmelidir. Literatürde endüstriyel prosesler için kontrol algoritmaları tasarlamaya yönelik birçok çalışma bulunsa da hiçbiri bahsi geçen tekstil proseslerine özellikle odaklanmamaktadır. Bu çalışmada, başarılı kontrole ulaşmak için birçok uyarlamalı kontrol algoritması geliştirilmiştir. Ek olarak, geliştirme işlerini hızlandırmak ve güvenli hâle getirmek için ilgili prosesler modellenmiş ve bir simülasyon ortamı inşa edilmiştir. Modelleme, ilgili prosesleri birkaç bölgeye ayırma, her bir bölge için alt modeller inşa etme ve bu alt modelleri birleştirerek bir bileşik model inşa etme şeklinde gerçekleştirilmiştir. Güncel olarak kullanılmakta olan kontrol algoritmaları ve proses dinamikleri incelenerek bir simülasyon ortamı yaratılmıştır. Tasarlanan modellerin simülasyonu kayda değer doğrulukla sonuçlanmıştır. Hâlihazırda tasarlanan modelleri kullanan ve Model Öngörülü Kontrol (MÖK) yaklaşımına dayanan bir model tabanlı kontrol algoritması geliştirilmiş ve simülasyon ortamında doğrulanmıştır. Uyarlamalı PI Kontrol ve Hata Öngörülü Kontrol (HÖK) olarak adlandırılan iki model tabanlı olmayan kontrol algoritması geliştirilmiş ve sadece simülasyon ortamında değil sahada da doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile processes consist of several control loops that require accurate reference tracking. One of the most crucial control loops is the temperature control where the temperature of the corresponding medium must track the reference value with sufficient accuracy to obtain a high-quality textile product. Even though several studies can be found on designing control algorithms for industrial processes in the literature, none of them focus particularly on the aforementioned textile processes. In this study, in order to achieve successful control, several adaptive control algorithms are developed. In addition, corresponding processes are modelled, and a simulation environment is built to increase the speed and safety of development works. Modelling is realized by dividing the corresponding process into several regions of operation, preparing sub-models for each region and building a composite model by combining these sub-models. A simulation environment is created by examining currently used control algorithms and process dynamics. The simulations of designed models result in significant accuracies. A model-based control algorithm, based on the Model Predictive Control (MPC) approach that utilises previously designed process models, is developed and verified in the simulation environment. Two model-free control algorithms, referred to as Adaptive PI Control and Error Predictive Control (EPC), are developed and verified not only in the simulation environment but also in the field.