Investigation of polypropylene fiber reinforced beam behavior on elastic foundation
Elastik temel üzerinde polipropilen elyaf takviyeli kiriş davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 764320
  2. Yazar: ZEYD ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polipropilen elyaf takviyeli ışın, kiriş betonunun davranışını iyileştirmede yeni başarılı bir malzemedir - özellikle geleneksel polipropilen takviye ile birleştiğinde - polipropilen fiber içeren panellerin gerçek yumruklama kapasitesini tahmin eden ve tahmin eden bir kod ve standart yokluğu vardır. Elastik vakıf üzerine tabidir. Birçok takviyeli kiriş türü analiz edilmiştir ve sonlu element çözümü, laboratuvar çalışmasından elde edilen verilerle desteklenmiştir. Bir dizi parametrik eser oluşturuldu. Çeşitli anahtar sonlu elementlerin ve örgü dağılımı, yoğunluk ve ağ boyutu etkileri gibi malzeme faktörlerinin üç boyutlu sonlu eleman model çıkışlarının doğruluğu üzerindeki etkisi araştırıldı. Polipropilen fiber takviyeli ışının merkezindeki yük-akıntı eğrileri ve ayrıca verim takviye oluşumu, modellenen örneğin davranışının, karşılaştırılabilir geleneksel beton ışının merkezindeki yük-çarpışma eğrileri ile aydınlatılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Polypropylene fibre reinforced beam is a new successful material in improving the behaviour of beam concrete - especially when it combines with the conventional Polypropylene reinforcement- there's an absence of codes and standard that predict and estimate the real punching capacity of the panels containing polypropylene fibre especially when it is subject on elastic foundation. Many types of reinforced concrete beams have been analysed and the solution of finite element was supported with the data from lab work. A number of parametric works were created. The influence of various key finite element and material factors, such as mesh distribution, density, and mesh size effects on the accuracy of three-dimensional finite element model outputs, was investigated. The load-deflection curves at the centre of the polypropylene fibre reinforced beam, as well as the yielding reinforcement occurrence, indicated that the behaviour of the modelled specimen may be elucidated by the load-deflection curves at the centre of the comparable traditional concrete beam.