Güney Çin Denizi'ndeki deniz haydutluğuna karşılaştırmalı bir bakış
A comparative overlook on maritime banditry in South China Sea
- Tez No: 764335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uluslararası deniz hukuku bağlamında yaşanan gelişmeler bilindiği üzere çeşitli uluslararası gelişmeler doğrultusunda değişmektedir. Bu bağlamdan hareketle tıpkı insan haklarının gelişiminde olduğu gibi deniz hukuku bağlamında da birçok düzenleme yapılmıştır. Bu deniz hukukunu konularından birisi de deniz haydutluğudur. Deniz haydutluğunun tarihsel arka planında devlet destekli ya da devlet desteği olmaksızın yapılması söz konusu olmuştur. Bu durum tanımların farklılaşmasını beraberinde getirmiştir. Geçmişten bugüne yapılan bu olay silsilesi karşımıza bu konuyla ilgili mücadele alanlarını getirmektedir. Günümüzde bu mücadele alanlarından biri Güney Çin Denizi olmuştur. Güney Çin Denizi'nin yanında uluslararası deniz taşımacılığında tarihsel önemi olan başka bir bölge de Aden Körfezi olmuştur. Aden Körfezi'nin çevre ülkeleri ve bulunduğu coğrafi konumun yanında çok etkin bir güç olmaması sebebiyle birçok deniz haydutluğu faaliyetleri gerçekleşmektedir. Bu bağlamda uluslararası ilişkiler teorisyenlerinden Barry Buzan tarafından ortaya atılan kavramlardan biri olan Bölgesel Güvenlik Kompleksi karşımıza ele alınan iki bölgenin de benzerliklerini, farklılıklarını ve sorunlarını ele almaya sağlayacak teorik altyapıyı sağlayacaktır. Çalışma içerisinde deniz haydutluğunun tarihsel ve kavramsal arka planına değinilecektir. Bölgesel Güvenlik Kompleksi merkezli Güney Çin Denizi ve Aden Körfezinde özellikle geçmişten bugüne devam eden deniz haydutluğunun boyutları aktarılacaktır.
Özet (Çeviri)
As it is known, developments in the context of international maritime law are changing in line with various lived events. Based on this context, many regulations have been made in the context of maritime law, just as in the development of human rights. One of the issues involving this maritime law is sea banditry. In the historical background of piracy, it was possible to do it with or without state support. This situation has brought about the differentiation of definitions. This sequence of events from the past to the present brings us the areas of struggle related to this issue. Today, one of these areas of struggle has been the South China Sea. Besides the South China Sea, another region of historical importance in international shipping was the Gulf of Aden. Due to the fact that the Gulf of Aden is not a very effective power in addition to the surrounding countries and its geographical location, many piracy activities take place.In this context, the Regional Security Complex, which is one of the concepts put forward by Barry Buzan, one of the theorists of international relations, will provide us with the theoretical infrastructure to address the similarities, differences and problems of the two regions under consideration. In the study, the historical and conceptual background of piracy will be mentioned. The dimensions of the piracy, especially in the South China Sea and the Gulf of Aden, centered on the Regional Security Complex, will be conveyed from the past to the present.