Suriye'de bulunan mülteci kamplarındaki kız ile erkek çocuklarının travma sonrası stres düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of post traumatic stress levels of girls and boys in refugee camps in Syria
- Tez No: 764351
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı Suriye'de bulunan mülteci kamplarında hala savaş tehdidi ile karşı kaşıya olan kız ile erkek çocuklarının travma sonrası stres düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya Suriye'nin Tel Abyad şehrinde bulunan mülteci kamplarında yaşamını sürdüren 7-12 yaş grubu 78 kız ile erkek çocuk katılmıştır. Bu araştırma sırasında örneklem grubunu oluşturan çocuklara, Arapça uyarlaması ve geçerlilik güvenirlik çalışmasını da bulunan Justin Kenardy tarafından geliştirilen Child Trauma Screening Questionnaire (CTSQ) ve Richard Meiser- Stedman tarafından geliştirilip Arapça geçerlilik ve güvenirlik çalışması bulunan ve çocuklar için uyarlanmış Travma Sonrası Bilişler Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcılara ait sosyodemografik bilgilere dair tanımlayıcı veriler de frekans tabloları şeklinde verilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet değişkeni ile travma sonrası stres bozukluğu düzeyi karşılaştırmasında kız çocuklarına göre erkek çocuklarının daha yüksek puan aldığı saptanmıştır. Cinsiyete yönelik elde edilen bir başka veri ise CTSQ ölçeğinde yer alan yeniden deneyimleme puanı ile cinsiyet değişkeninin karşılaştırması ile elde edilmiştir. Elde edilen veriye göre erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha fazla yeniden deneyimleme durumu ile karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Elde edilen bulgular benzer literatürlerin taranması ile tartışılmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the post-traumatic stress levels of girls and boys in refugee camps in Syria, who are still facing the threeat of war. 78 girls and boys between the ages of 7 and 12 living in refugee camps in the city of Tel Abyad, Syria, participated in the research. During this study, the Child Trauma Screening Questionnaire (CTSQ), developed by Justin Kenardy, which also had an Arabic reliability and validity study, and Child Post-Traumatic Cognitions Inventory, which was developed by Richard Meiser-Stedman and had a reliability and validity study in Arabic, were used for the children constituting the sample group. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 package program was used for data analysis in the study. Descriptive data on the sociodemographic information of the participants are also given in the form of frequency tables. As a result of the research, it was determined that boys scored higher than girls in the comparison of gender variable and post- traumatic stress disorder level. Another data on gender was obtained by comparing the reexperiencing score in the CTSQ scale with the gender varible. According to the data obtained, it has been seen that boy are faced with reexperiencing more than girls. The finding were discussed bu scanning similar literatüre and suggestions for future studies were presented.