A comparative research on participatory practices in Istanbul and Amsterdam
İstanbul ve Amsterdam'da katılımcı uygulamalar üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
  1. Tez No: 764352
  2. Yazar: EKİN GÜNEŞ ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Vatandaşlar ve yerel yönetimlerin temsilcileri, yurttaş katılımının arzu edilirliği konusunda giderek artan bir fikir birliği geliştirmiştir. Vatandaş katılımı, şehirlerdeki sorun ve zorluklara yaratıcı çözümler üretmek için önemli bir araçtır. Kentsel planlama ve tasarımda yeni vatandaş katılımı biçimleri, vatandaş katılımında çarpıcı bir değişimi temsil ediyor. Uygulamada yurttaş katılımı konusunda yerel yönetimler arasında farklı algılar bulunmaktadır. Yerel yönetimler, yurttaş katılım süreçlerini tasarlamaya ve bunu desteklemenin ve güçlendirmenin yollarını bulmaya önem vermektedir. Bu durum, vatandaşların katılım biçiminde gerçekleşen önemli bir değişimi vurgulamaktadır. Aslında, temsili bir demokrasiden, vatandaşların şehirlere çözümler geliştirmek için daha aktif ve doğrudan bir rol üstlendiği daha etkileşimli bir demokrasiye doğru ilerliyoruz. Halkı planlama ve tasarıma dahil etmek için farklı uygulamalar vardır; ancak, hepsi anlaşmaya ve somut sonuçlara ulaşmıyor. Bu tür uygulamalar, nasıl uygulandıklarına bağlı olarak katılımcı planlama ile vatandaş memnuniyetini etkileyebilir. Bu çalışma, ortaya çıkan küresel uygulamalara dayalı olarak yurttaş katılım uygulamalarının mekânsal gelişim için nasıl yeniden çerçeveleneceğini incelemiştir. Araştırma, İstanbul ve Amsterdam'daki bu tür uygulama ve araçlara ilişkin örnekleri yeniden gözden geçirerek katılım uygulamaları ve işbirlikçi şehir tasarım araçları süreçlerini araştırıyor. Tez, bu iki kentteki katılımcı pratikleri analiz etmekte ve bu iki kentteki süreçleri ve bu süreçlerin amaçlanan sonuçları açısından karşılaştırır.
Özet (Çeviri)
Citizens and representatives of local governments have developed a growing consensus on the desirability of citizen participation. Citizen participation is an important tool to generate creative solutions to the problems and challenges in cities. New forms of citizen participation in urban planning and design represent a dramatic shift in citizen engagement. There are differing perceptions between local governments regarding citizen participation in practice. Local governments emphasize designing citizen participation processes and finding ways to support and strengthen it. This highlights an important shift that is now taking place in the way citizens are engaged. In fact, we are moving from a representative democracy and toward a more interactive democracy which citizens take a more active and direct role to develop solutions for cities. There are different practices for engaging the public in planning and design; however, not all of them reach agreements and tangible results. Such practices may affect citizen satisfaction with participatory planning, depending on how they are implemented. This study examined how to reframe citizen participation practices for spatial development based on emerging global practices. The research investigates the processes of participation practices and collaborative city design tools by revisiting the examples to such practices and tools in Istanbul and Amsterdam. The thesis analyze these two cases and compares them in terms of processes and the intended outcomes of these processes.