1950 sonrası Türk romanında köyden kente göç: Latife Tekin, Sevgi Soysal ve Adalet Ağaoğlu örneği
Migration from the village to city in Turkish novel after the 1950: The example of Latife Tekin, Sevgi Soysal and Adalet Ağaoğlu
  1. Tez No: 764404
  2. Yazar: KÜBRA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ONUR HASDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
1950-1980 yılları arasında Türkiye'de köyden kente yapılan göçlerle birlikte hızlı bir kentleşme süreci meydana gelir. Bu süreç hem ekonomik hem de kültürel anlamda birçok değişikliği beraberinde getirirken göçlerle birlikte kentlerde de birçok sorun meydana gelir. Bunlardan en önemlisi de barınma amacıyla yapılan gecekondulardır. Kentleşme ile birlikte çağdaş bir kent kültürü olması beklenirken sadece gösterişten ibaret bir kent kültürü doğar. Göç eden bireyler üst tabakalara tırmanma umuduyla kente gelse de onların adına umutsuzluk ve yabancılaşma süreci başlar. Türk romanında yazarlar, yaşanan bu değişimleri tüm yönleriyle eserlerine konu ederler. Bu çalışmada özellikle hayatının bir sürecinde göç olgusunu yaşamış yazarlardan olan Latife Tekin'in Sevgili Arsız Ölüm, Berci Kristin Çöp Masalları romanları ve Sevgi Soysal'ın Yenişehir'de Bir Öğle Vakti romanında ve Adalet Ağaoğlu'nun Fikrimin İnce Gülü romanında göç olgusunun ardından kentlerde ve bireylerde meydana gelen değişikliklerini incelemek hedeflenmektedir. Türk Dili ve Edebiyatı bilim dalı bünyesinde yapılan çalışmalardan farklı olarak Türk edebiyatından seçilmiş kadın yazarların göç olgusuna dair bakış açısını irdelemek amaçlanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Köyden kente göç, kentleşme, gecekondu, kültür, yabancılaşma, Latife Tekin, Sevgi Soysal, Adalet Ağaoğlu
Özet (Çeviri)
Between the years 1950-1980, a rapid urbanization process occurs with migrations from village to the city in Turkey. This process brings many changes both economic and cultural. Many problems occur in cities with migrations. Most important of these is the slums that made with the purpose of harbouring. While it is expected to be a contemporary city culture with urbanization, a city culture borns which consist only of vanity. Even though the immigrants come to the city with the hope of climbing the upper classes, on behalf of them the process of despair and alienation begins. Authors refer to all aspects of these changes in their works. In this study, it is aimed to examined changes in cities and individuals after immigration phenomenon in Yenişehir'de Bir Öğle Vakti novel by Sevgi Soysal; Fikrimin İnce Gülü novel by Adalet Ağaoğlu; Sevgili Arsız Ölüm, Berci Kristin Çöp Masalları novels by Latife Tekin who is one of those authors who experienced the phenomenon of migratio in a period of her life. Unlike the studies carried out within the scope of Turkish Language and Literature, it is aimed to examine the point of wiew of women writers selected from Turkish literatüre on the phenomenon of migration. KEYWORDS: Migration from village to the city, urbanization, slum, culture, alienation, Latife Tekin, Sevgi Soysal, Adalet Ağaoğlu