Italian and Russian avant-garde: A comparative study between futurist movements
İtalyan ve Rus avangardı: Fütürist hareketler arasında karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 764405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Siyasal Bilimler, Art History, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma İtalya ve Rusya'da şaşırtıcı bir biçimde aynı bayrak altında ortaya çıkmış (fütürizm) 20. yüzyıldaki yüksek derecede politik iki sanat akımı arasında farkları ve benzerlikleri analiz etmeye çalışacaktır. Politika ve sanat arasındaki etkileşimli ve karşılıklı ilişkiler de mercek altında olacaktır. Aynı estetik birimin İtalya'da kendisini nasıl olup da faşizme tahvil ettiğini oysa Rusya'da nasıl daha eşitlikçi bir yol tuttuğunu, yanı sıra fütürizm ile faşizm arasında doğrudan bir ilişki olup olmadığı sorularını teorik bir çerçevede, örnekler ışığında aydınlatmaya çalışacağım. Bu tez bir sanatsal ve kültürel pratiğin nasıl olup da kozmopolit ve ulusal politika tarafından tanımlandığı ve kültürün üretiminin ne ölçüde anaakım politika tarafından belirlendiğini soruşturuyor. Bu soruları sorarak çalışma aynı zamanda sanat ve teknoloji, cinsellik ve dil arasındaki ilişkilere daha yakından temas etmeyi umuyor.
Özet (Çeviri)
This study will try to analyze the differences and similarities between two highly political art movements of the 20th century in Italy and Russia, which surprisingly sprouted under the same banner: futurism. The interaction and reciprocal relations between politics and arts also will be under the lens. I will try to answer these questions within a theoretical frame and in guidance of examples that how come the same aesthetic currency has cashed itself in one country, Italy, into fascism on the other hand in Russia took a more egalitarian turn, and is there any direct relationship between futurism and fascism at the core. This thesis tries to question how come an artistic and cultural practice is defined by the relations between cosmopolitan and national politics and to what extent the production of culture is determined by mainstream politics. By asking these questions, this work will also try to come to closer contact with the relationships between arts and technology, sexuality, and language.