Three dimensional gas flow simulation in porous media
Gözenekli ortamlarda üç boyutlu gaz akımı simülasyonu
- Tez No: 76441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM B. AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET GÖZENEKLİ ORTAMLARDA ÜÇ BOYUTLU ZAMANA BAĞLI GAZ AKIMI SİMÜLASYONU Düzenli katı atık depolanma alanlarında oluşan gazlatın hareketinin bir boyutlu olarak düşünülebilecek olmasına rağmen, gaz toplama kuyularının varlığı problemin üç boyutlu bir karatere sahip olmasına yol açmaktadır. Gaz üretiminin zaman içinde değişiklik göstermesi problemi zamana bağlı kılamaktadır. Depolama alanlarında inşa edilen nihai örtü ve katı atıkların tabakalar halinde yerleştirilmesi ortamın homojen bir yapıya sahip olmasını engellemektedir. Gaz hareketi difüzyondan kaynaklandığı gibi ortamda oluşan basınç farklarınında gaz hareketini etkilemesi problemin doğrusal olmamasına yol açmaktadır. Ayrıca, gaz karışımının difüzyon katsayısı ve vizkozitesi ortamdaki basınç ve konsantrasyon dağılımına göre değişim göstermektedir ve zamana bağlı olarak bu özelliklerin doğru olarak tahmini gerekmektedir. Bu çalışmada üç boyutlu, zamana bağlı, doğrusal olmayan bir matematiksel model homojen olmayan, anizotropik, gözenekli bir ortam varsayılarak geliştirilmiştir. Matematiksel model Sonlu Farklar Yöntemi kullanılarak sayısal bir model oluşturmak için kullanılmıştır. Sayısal akım modeli beraberinde gaz üretimi, gaz karışımının vizkozitesi ve gaz karışımının difüzyon katsayısını tahminde kullanılacak modellerle beraber bir bilgisayar programında birleştirilmiştir. Bilgisayar programı kullanılarak iki değişik gaz toplama sistemi ve gaz toplama sistemi olmayan bir durum incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THREE DIMENSIONAL GAS FLOW SIMULATION IN POROUS MEDIA The presence of gas extraction systems in landfills results in three-dimensional landfill gas flow in a porous domain even though the nature of the gas generation and gas flow is one-dimensional. The problem is transient because of the transient nature of gas generation and the problem domain shows a non-homogeneous characteristic since landfills are made up of solid waste layers with a final cover on top of the waste layers having different properties than the properties of solid waste. The gas flow occurrence is induced by the diffusion phenomenon, as well as the convection phenomenon which is non-linear by nature. In addition, the simulation of the gas flow requires estimation of diffusion coefficient and viscosity of gas mixture since these properties depend on gas mixture pressure and concentrations of individual gases. A three-dimensional, transient, non-linear gas flow model in non-homogeneous, anisotropic, porous media was examined in the scope of this study. The mathematical model was derived from which a numerical model was developed employing the Finite Differences Method incorporating with built-in gas generation model besides built-in estimation of viscosity and diffusion coefficient of gas mixture. The computer program was used to simulate two different active extraction systems that are widely used in landfills as well as a benchmark case with no extraction system present. The results from the simulations were investigated. The behaviour and effectiveness of different extraction systems were compared.