Parametrization of MM3 for n-nitrosamines
MM3'ün n-nitrozaminler için parametrelendirilmesi
  1. Tez No: 76442
  2. Yazar: ŞEYDA GÖZCÜ (ZIK)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEREZA VARNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
VI ÖZET MM3, N-nitrozamin'leri kapsayacak şekilde genişletildi. X ışını kristalografisine, mikrodalga spektroskopisine ve ab initio hesaplamalarına dayanarak, N-nitrozamin'ler için bir MM3 parametre seti geliştirildi. MM3; bu geliştirilen parametre setini kullanarak, moleküllerin yapılarım, konformasyonel tercihlerini, dönme bariyerlerini ve atalet momentlerim hesaplar. Beş molekül ve onların çeşitli konformerlerinin yapılan üzerinde çalışıldı. Oluşturulan parametre setinin, bu tip hesaplamalardan beklenilen hassasiyette olduğu bulundu. Bu N-nitrozamin'lerin, ayrıca, atalet momentleri ve dönme bariyerleri incelendi, ve sonuçlar ilgili deneysel ve ab initio verileriyle kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The MM3 force field has been extended to cover N-nitrosamines. Based on the results of X-ray crystallography, microwave spectroscopy and ab initio calculations, a set of molecular mechanics MM3 parameters was developed for N-nitrosamines. Using this set of parameters, MM3 is able to reproduce structures, conformational preferences, rotational barriers and moments of inertia. The structures of five compounds, some in several conformers were examined. It was found that the derived set of parameters was fit to the accuracy expected for such calculations. The moments of inertia and rotational barriers for these N-nitrosamines were also investigated, and the results were compared to the corresponding experimental or ab initio data.