Mersin Akbelen, Güneykent Mahallesi duvar resimlerinin kültürel kalkınmaya etkileri
The effects of wall pictures of Mersin Akbelen, Güneykent Neighborhood on cultural development
- Tez No: 764412
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEREN TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu çalışmada duvar resminin evrimsel süreçleri ve toplumlar üzerindeki etkileri araştırılmış olup, özelinde ise mahallesinde bulunan duvar resimlerinin kültürel kalkınmaya etkileri incelenmiştir. Sanat, ilkçağlardan bu yana insanların doğa ile mücadele çabasıyla ortaya çıkmıştır.Topluma açık kamusal mekânlar, kentler için önem taşıyan bir iletişim ve birçok sanatsal üretimininaktifolarak gerçekleştiği alanlardır. Bu alanlar kent dinamiğinin ve kültürün yansıması olarak görülebilir. Toplumun kalbinin attığı, paylaşımının olduğu, mücadele ve dayanışma alanı olarak görülen kamusal alanlar; bireylerin yaşam kalitesi konusunda belirleyici olmuştur. Çok fazla antik kentlere sahip, tarihi dokusuyla da zengin olanMersinkentinin, ticaret ve sanayide gelişmesine paralel yoğun göç alması demografik yapıyı etkilediği gibi çarpık kentleşmeyi de beraberinde getirmiştir. Mersin'in Toroslar ilçesinde Akbelen ve Güneykent adı altında şehir merkezinin dışında toplu konutlar inşa edilmiştir. Otuz beş-Otuz altı yıllık binaların dış cephelerine hiçbir tadilat yapılmamış olması, binaların zamanla yıpranmasına ve görsel kirliliğe neden olmuştur. Yıllar sonra bu mahalleleri farklı boyutlarda güzelleştirmek yani tanınırlıklarını sağlamak için bu çalışmalar planlanmıştır. Okuma yazma oranının çok düşük olduğu bu bölgelerde ailelerin yaşam tarzları, aile içi ve mahalle ilişkileri doğal olarak yakından izlenmektedir. Mahalle okulları ve çalışanları ile de kültür ve sanat bağlamında ilişkiler geliştirilerek işbirlikleri kurulmaya başlanmıştır. Bu saha çalışması doğal bir süreç olarak kendini göstermiştir. 35-36 yıllık üç ve dört katlı bloklara sahip bu mahalleler de sanatsal değeri olan büyük boyutlu resimlerin yapılmasına karar verilmiştir. Bilindiği gibi ekonomik ve terör nedeniyle kentimize gelen göçmenler için Akbelen ve Güneykent Mahallesi kurulmuştur. Eğitim düzeyleri düşük, kültür sanat etkinliklerinden uzak göçmen ailelerin sanatla buluşması sağlanmış, halkın etki ve tepkileri izlenmeye devam etmektedir. Özellikle çocukların ve gençlerin bu eserlerle buluşmalarının önemi yadsınamaz. Binaların dış yüzeyine yapılan resimlerle amaç; hem Akbelen mahallesinin çehresini değiştirmek, hem de sanata uzak olan halkı sanatla buluşturmaktır. Uluslararası düzeyde tanınmış, bilinen eserlerin gerçek boyutlarının çok üstünde konutların dış cephesine çalışmayı şart kılmıştır. Mahalle sakinlerinin de seveceği figüratif esreler özellikle Osman Hamdi Bey, Neşet Günal, İbrahim Çallı, Halil Paşa, Frida Kahlo, Diego Rivera, Van Gogh, Picasso, Salvador Dali, Johannes Vermeer, Leonardo Da Vinci, Auguste Renoir, Paula Rego gibi ustaların eserleri çalışılmıştır. Güneykent mahalleleri için öngörülen resimler seçilmiş ve Güneykent mahallesin de çalışmaya devam edilmektedir. Ayrıca 'Kent- Sanat' ilişkisi bağlamında yerel yönetimlerinin kültür ve sanat politikalarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar da resimlerin paralelinde devam etmektedir.Çalışmada yapılan duvar resimlerinin toplum ile iletişime geçerken sosyo-kültürel fark gözetmeksizin her bire“Mersin Akbelen ve Güneykent Mahallesi Duvar Resimlerinin Kültürel Kalkınmaya Etkileri”adlı bu y için farklı anlamlar ifade edebildiğini birebir gözlenmektedir. Toplumların ve kültürel gelişimlerinin bir halkası olan sanatı, galeri ve müzelerden sokağa çıkarıp insanlar için açık hava müzelerine dönüştürmek, bireylerin estetik beğeni düzeyini sorgulaması açısından önem taşımaktadır. Toroslar Belediyesinin desteğiyle insanların aydınlanması ve görsel zevklerin gelişmesinde katkı sağlayacak resimler yapılmaya devam edilmektedir. Güzelim verimli toprakların, yemyeşil bahçelerin, eski tarihi binaların ve bahçe evlerinin beton yığınına dönüşmesiyle çirkinleşen Mersin'e azıcık teselli belki bu proje… Çevre kirliliği yaratmayan eserlerle umarım bu kent görülmeye değer olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the evolution processes of mural paintingand their effects on societies are examined. In particular, the effects of wall paintings in the neighborhood on cultural development are examined. Art has emerged since ancient times with the effort of people to struggle with nature. Public spaces open to the community are areas of communication that are important for cities and where many artistic productions take place actively. These areas can be seen as a reflection of urban dynamics and culture. The public spaces, where the heart of the society beats, where there is sharing, and which are seen as an area of struggle and solidarity, have been decisive in the quality of life of individuals. The city of Mersin, which has many ancient cities and is rich with its historical texture, received intense immigration in parallel with its development in trade and industry, which not only affected the demographic structure, but also brought unplanned urbanization. In the Toroslar district of Mersin, mass housing units were built outside the city center under the names of Akbelen and Güneykent. The fact that the exterior facades of the thirty-five-thirty-six-year-old buildings have not been renovated have caused the buildings to wear out over time and cause visual pollution. Years later, these works were planned to beautify these neighborhoods in different dimensions, that is, to ensure their recognition. In these regions, where the literacy rate is very low, the lifestyles of the families and the relationships within the family and the neighborhood are naturally closely monitored. Collaborations were started to be established by developing relations with the neighborhood schools and their employees in the context of culture and art. This fieldwork showed itself as a natural process. It was decided to make large-scale paintings with artistic value in these neighborhoods, which have three- and four-storey blocks for 35-36 years. As it is known, Akbelen and Güneykent Neighborhoods were established for the immigrants who came to our city due to economic and terrorism. Immigrant families with low education levels and far from cultural and artistic activities were brought together with art, and the effects and reactions of the people continue to be followed. The importance of meeting children and young people with these works cannot be denied. The purpose with the pictures made on the exterior of the buildings; both to change the face of Akbelen neighborhood and to bring art to the people who are far from art. It has made it necessary to work on the exterior of the houses, which are well above the real sizes of the known works that are known at the international level. Figurative works that the residents of the neighborhood will love, especially the works of masters such as Osman Hamdi Bey, Neşet Günal, İbrahim Çallı, Halil Paşa, Frida Kahlo, Diego Rivera, Van Gogh, Picasso, Salvador Dali, Johannes Vermeer, Leonardo Da Vinci, Auguste Renoir, Paula Rego have been studied. . Projected pictures for Güneykent neighborhoods have been selected and work continues in Güneykent neighborhood. In addition, studies for the development of culture and art policies of local governments in the context of the 'City-Art' relationship continue in parallel with the paintings. In this study, titled“The Effects of Mural Paintings in Mersin Akbelen and Güneykent Neighborhood on Cultural Development”, it is observed that the wall paintings can have different meanings for each individual while communicating with the society, regardless of socio-cultural differences. Taking art, which is a link of societies and their cultural development, from galleries and museums to the streets and transforming them into open-air museums for people is important in terms of questioning the level of aesthetic appreciation of individuals. With the support of Toroslar Municipality, pictures that will contribute to the enlightenment of people and the development of visual pleasures continue to be made. Maybe this project is a little consolation for Mersin, which has become ugly with the transformation of beautiful fertile lands, lush gardens, old historical buildings and garden houses into concrete piles.