Load-deflection behavior of high strenth concrete anchor under tatic and cyclic tension and shcar
Yüksek mukavemetli beton ankrajlarının statik ve tekrarlı çekme ve kesme yüklemesi altındaki yük-deformasyon davranışları
  1. Tez No: 76451
  2. Yazar: MEHMET GESOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmanın amacı inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan beton ankrajlarının yüksek mukavemetli betonda statik çekme, tekrarlı çekme ve kesme yükleri akındaki davranışlarının incelenmesidir. Gerek eski yapıların onarımı ve takviyesinde gerekse yeni inşaatlarda kullanılan ankrajların tekil ve grup halinde davranışlarının incelenmesine yönelik, değişik yük kombinezonları altında çalışmalar yapılmıştır. Uzun zamandan beri kullanılmakta olan yerinde dökme ankrajlara alternatif olarak geliştirilen betona monte edilen ankrajlar kullanıcıya pek çok kolaylık sağlamaktadır. Buma rağmen, bu tip ankrajların yük deformasyon davranışları, kırılma biçimleri ve kapasiteleri ile ilgili genelde üretici tarafından hazırlanan kullanma kılavuzu ile sınırlı kalmaktadır. Araştırmacılar ve üreticiler tarafından geliştirilen ankrajın kapasitesini hesaplamaya yönelik formüllerin yeniden ele alınmasına ve kullanıcıya büyük kolaylık sağlayacak bir standart hazırlanmasına gerksinim duyulmaktadır. Bu çalışmanın kapsamında toplam 77 ankraj testi yapılmıştır. Bu kapsamda 42 ankraj statik çekme, 22 ankraj tekrarlı çekme ve 15 ankrajda kesme yüklemesi altaında test edilmişlerdir. Kimyasal, harçlı ve genişleyen beton ankrajlarının kapasitelerine ankraj çapı, ekme boyu ve betonun çekme özelliklerinin etkisi incelenmiştir. Deneyler, lifli ve lifsiz yüksek mukavemetli beton numuneler üzerinde yürütülmüş ve betona çelik lif eklenmesinin ankraj davranışını nasıl etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Anchor bolts embedded in concrete are utilized in many kinds of structures. Current codes contain no rational design procedures for these anchors. The contractors generally have to make use of the manuals supplied by the manufacturer when designing a fastening. Since there is not a generally accepted model for predicting the actual capacity of the anchors, working loads are far below the actual anchor capacity, thus large factor of safeties are realized. The research described in this study is conducted to investigate the behavior of adhesive, grouted and expansion anchors under static tension, cyclic tension, and shear loading. The anchors were embedded into various depths ranging between 4 cm and 16 cm in both plain and steel fiber reinforced high strength concretes. The test results were varified using the design creteria proposed by ACI 349. Consequently, it was observed that increasing the diameter and embedment depth increased the ultimate failure load for the anchors and failure mode was therefore affected. Also addition of steel fibers to concrete increased the anchor stiffness.