Comparison of local chain dynamics of cis-polybutadiene and cis-polysoprene based on cooperative kinematics theory
Kooperatif kinematik yaklaşımıyla cis-polibütadien ve cis-poliizopren'in yerel zincir dinamiklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 76452
  2. Yazar: TANER ZAFER ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İVET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Benzer zincir geometrisine sahip cis-polibütadien (ds-PB) ve cis-poliizopren (cis-PI)'in yerel zincir dinamikleri, kooperatif kinematik (CK) analitik yaklaşımı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bu tezde, CK yaklaşımı ile, verilen bir bağın izomerleşmesi gerçekleşene kadar döndürülmesi incelenmiştir. Her küçük açı değişikliğinde, moleküliçi ve moleküllerarası etkileri içeren toplam enerji değişikliği minimize edilmiştir. Ayrıca, değişik Monte Carlo zincirleri üretilerek elde edilen değerlerin ortalaması alınmıştır. CK yaklaşımının, özellikle kullandığı bilgisayar zamanı göz önüne alınırsa, polimerlerin yerel zincir dinamiğinin araştırılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Zincir davranışları şu açılardan incelenmiş ve karşılaştırılmıştır: Dönme açı değişimleri, zincir bağlarının uzayda yer değiştirmeleri, ve atomların yer değiştirmeleri. Bu çalışmanın sonucunda, zincir geometrisinin zincir davranış tipini belirlediği, çevrenin ise davranış büyüklüğünü belirlediği bulunmuştur. Yanal grupların zincir davranış mekanizmasını etkilemediği ama titreşimsel hareketleri arttırdığı, dolayısı ile hareketi zincir boyunca daha geniş bir alana yaydığı anlaşılmıştır. Ayrıca, izomerizasyon sırasında zincirin toplam konformasyon enerji değişimi ve çevreye karşı yapılan iş göz önüne alınarak, cis-PB ve cis-PI için korelasyon zamanlan hesaplanmıştır. Hesaplanan korelasyon zamanlarının oram, tpi/tpb = 8.7, NMR ile bulunan değerle kusursuz bir uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Local chain dynamics of two polymers, cis-polybutadiene (cis-PB) and cis-polyisoprene (cis-PI), which have similar backbone geometry is compared by cooperative kinematics (CK) analytical approach. This approach has been utilized to study the response of the chain to a given structural perturbation, such as the isomerization of a given bond. The basic postulate in CK is the minimization of the energy change involved in the conformational change of the chain, which yields the optimal pathway of cooperative relaxation. The responses of the chains are compared by examining the torsional angle changes, the reorientations of backbone bonds, and the displacement of atoms. It is found that the backbone geometry determines the type of response of the chain, whereas the environment affects the amplitude of motion. Side groups have no appreciable effect on the type of response of the backbone, but they give rise to an increase in the librational motions of backbone bonds. As a result, a more delocalized motion along the chain is obtained. The correlation times are also calculated for cis-PB and cis-PI chains by considering' the contributions of intramolecular and intermolecular effects. The relative correlation times of the polymer chains are found to be xpi/ Xpe = 8.7, in perfect agreement with the results from NMR measurements.