The influence of concrete strength on the economy of reinforced concrete columns
Beton dayanımının betonarme kolon ekonomisine etkisi
- Tez No: 76458
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
VI BETON DAYANIMIN BETONARME KOLON EKONOMİSİNE ETKİSİ ÖZET Bu çalışmada artan beton basınç dayanımının betonarme kolonlar üzerindeki ekonomi ve performans etkileri incelenmiştir. 25 ve 45 Mpa dayanımlı iki beton, kat boyutlarında farklılık gösteren 16 değişik bina dizaynı için kullanılmıştır. Araştırma neticesinde dayanımdaki artışın kolon boyutlarını ve donatı miktarını azaltarak betonarme yapıların maliyetini düşürdüğü ortaya çıkmaktadır. Artan kat sayısı, maliyette daha büyük azalmalara sebep olmaktadır. Kolonlarda kullanılan beton dayanımının artması ile elde edilen ekonomik kazançta, döşeme panel açıklıktan arttıkça azalma gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
IV THE INFLUENCE OF CONCRETE STRENGTH ON THE ECONOMY OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS ABSTRACT The effect of increase in strength of concrete on the economy and performance of reinforced concrete columns is investigated. Two different concrete strengths namely 25 and 45 MPa were used to design columns of 16 different buildings with variation in floor panel size and number of stories carried by the column. The study indicates that, improvement on the strength of concrete causes a substantial decrease in the size and / or the reinforcement of columns which in turn lowers the cost of reinforced concrete frames. The decrease in cost ( savings ) is observed to increase with increase in number of stories carried. The cost benefit in reinforced concrete columns from increasing concrete strength decreases as the floor panels get larger.