VLSI implementation of a new standard for lossess compression of continious-tone still images
Devamlı tondaki durağan görüntülerin kayıpsız sıkıştırılmasıyla ilgili yeni standardın çok büyük ölçekli tümleşik devre uygulaması
  1. Tez No: 76457
  2. Yazar: A. SUAT AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNA BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, devamlı tondaki durağan görüntülerin kayıpsız sıkıştırılmasını gerçekleyecek bir tümleşik devre tasarlanmıştır. Kayıpsız sıkıştırma iki ana kısımdan oluşur. Kodlama bölümünde, sayısal kaynak görüntü bilgileri, sıkıştırılmış görüntü bilgilerini oluşturabilmek için kodlanir. Kod çözücü bölümünde, sıkıştırılmış olan bu bilgiler açılır ve sayısal kaynak görüntü bilgileri ile aynı olması gereken sayısal yeniden oluşturulmuş görüntü bilgileri elde edilir. İlk olarak, şematik görüntü çizilerek devre yaratılmıştır. Daha sonra, tasarımın yazılması, eniyilenmesi, benzetiminin yapılması ve tümleşik devre seriminin çıkarılması için Sun Sparc2 iş istasyonu üzerinde çalışan Mentor Graphics yazılım paketi, sürüm 8.4.1'den yararlanılmıştır. Ayrıca, tasarımda Europractice Alcatel Mietec 0.7 jxm CMOS teknolojisi kullanılmıştır. Daha sonra, devreye bir seçici anahtar yerleştirilerek, devrenin kodlama ya da kod çözücü olarak çalışması seçilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an integrated circuit realizing lossless compression of continuous-tone still images is designed. Lossless compression has two main parts. In the encoding part, digital source image data are encoded in order to generate compressed image data. In the decoding part, this compressed image data are decompressed and digital reconstructed image data are obtained which must be identical to the digital source image data. First, the circuit was created by drawing its schematic diagram, then it was designed, optimized, simulated and its IC layout was created and prepared for IC processing by using the Mentor Graphics v.8.4.1 tools running on a Sun Sparc2 workstation. In the design, Europractice Alcatel Mietec 0.7 um CMOS target technology is used. Then, by putting a select switch into the circuit, the mode of coding process, whether working as an encoder or decoder, can be chosen.