Mehterhane-i Hayme-i Hassa: Osmanlıda sabit olmayan yaşam alanlarının tasarlanması
The Mehterhane-i Hayme-i Hassa: Designing of unstable living areas in the Ottoman
- Tez No: 764669
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 445
Özet
Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan itibaren devlet olmanın gerekliliği olan birçok kurum ve teşkilat mevcuttu. Bu kurumlar devletin büyümesine paralel olarak gelişip büyürlerdi. Mehterhane-i hayme ocağı da bu kurumlardan biriydi. İstanbul'da ve sefer esnasında ifa ettiği birçok görevi vardı. Çadırların yapılması sefer esnasında başta padişah olmak üzere üst düzey devlet adamlarının çadırlarının taşınıp kurulması öncelikli vazifeleriydi. İstanbul'da ise kendi kışlalarında çadır üretmek, çadırları tamir etmek ve depolamak görevlerinin başında gelirdi. Padişahın şehir içi veya şehir dışına herhangi bir vesile ile çıkması durumunda gerekli olan çadır takımlarını ve iç mefruşatını götürmek, divan-ı hümayun ve Topkapı Sarayı içerinde bazı kısımların tefrişini yapmak, sünnet düğünleri ve ziyafetlerde ihtiyaç duyulan çadır ve mefruşatı hazırlamak gibi işleri üstlenirlerdi. Kurum sakinleri kendilerine mahsus olan kışlalarında ikamet ederledir. Kışlaları odalar, çeşmeler, cami ve matbah gibi temel ihtiyaçlara cevap verecek yapılardan mevcuttu. Yine kışla içerisinde imalathaneler ve ambarlar vardı. Osmanlı devletinde nehter ismini taşıyan başka ocaklara mensup kimselerde vardı. Bunlardan Tabl u alem mehterli ise müzisyen, ıstabl-ı amire mehterleri ise has ahır işleriyle ilgilenirdi. Tabl u alem mehterleri, hayme mehterleri gibi bağımsız bir teşkilattı.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, there were many institutions and organizations that were necessary to be a state. These institutions developed and grew in parallel with the growth of the state. Mehterhane-i amire was one of these institutions. This unit played a crucial role for the state both in İstanbul, on expeditions and journeys. Carrying the tents of the sultan and important statesmen during the expeditions being their most important duty, they also manufactured, repaired and stored tents in Istanbul. Besides they had the responsibility of carrying the necessary tent materials in case the sultan went out of the city. The insitution was also responsible to do things such as furnishing the Divan-ı Hümayun and Topkapı Palace and preparing the tents and furnishings needed at the banquets. Team employees reside in their own private barracks. These barracks consists of sections such as rooms, fountains, a mosque and kitchen. There were also workshops for the employees and warehouses to stock their materials like felts, various weaving materials and all sorts of equipment that is crucial for designing and producing these astonishing tents.