PTZ ile deneysel olarak oluşturulmuş epilepsi modelinde yüksek proteinli ketojenik diyet ve egzersizin etkileri
Effects of HİGH protein ketogenic DİET and exercise in experimentally created epilepsy model with PZT
- Tez No: 764670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızda sıçanlarda PTZ kullanılarak oluşturulan epilepsi üzerine ketojenik diyet ve egzersiz birlikte uygulamasının epilepsi nöbet davranışları, iyonlar, oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda Grup ES (epilepsi+standart yem), Grup EK (epilepsi+ketojenik yem), Grup EES (epilepsi+egzersiz+standart yem), Grup EEK (epilepsi+egzersiz+ketojenik yem), Grup EDS (epilepsi+diazem+standart yem), Grup EDK (epilepsi+diazem+ketojenik yem) şeklinde 6 grup oluşturulmuştur. Her grupta 7 adet olmak üzere toplam 42 sıçan kullanıldı. Ketojenik diyet gruplarındaki 21 sıçan 6 hafta boyunca ketojenik yemle beslendi. Egzersiz gruplarındaki 14 sıçan 6 hafta boyunca kısa süreli koşu bandı egzersizi yaptırıldı. 6 haftanın sonunda hayvanlara 50 mg/kg PTZ ip verilerek davranış skorlaması yapıldı. Hayvanlardan kan örnekleri alınarak oksidatif stres parametreleri ve serum iyon değişiklikleri analiz edildi. Bulgular PTZ ile oluşturulan epileptiform aktivite üzerine ketojenik diyet ve egzersiz uygulamasının nöbet davranışları, TAS, TOS, OSI, K+ iyonu üzerine anlamlı farklılıklar tespit edildi. Ancak TTL, NTL, Disülfit, Mg+2, Ca+2, Na+, Cl- serum iyon değerleri üzerine gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Sonuç olarak epilepsi üzerine ketojenik diyet ve egzersiz birlikte uygulamasını araştıran bu çalışma epilepsi hastalarının nöbet eşikleri üzerine olumlu katkılar sağlayabilme niteliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this project, the effect of ketogenic diet and exercise on epilepsy created using the PTZ model on epilepsy seizure behaviors, ions, oxidative stress parameters is determined. In our study, 6 groups were formed as Group ES (epilepsy+standard feed), Group EK (epilepsy+ketogenic feed), Group EES (epilepsy+exercise+standard feed), Group EEK (epilepsy+exercise+ketogenic diet), Group EDS (epilepsy+disease+standard feed), Group EDK (epilepsy+ diazem+ketogenic feed) 6 groups in the form created. A total of 42 rats, 7 in each group, were used. 21 rats in ketogenic diet groups were fed ketogenic diet for 6 weeks. 14 rats in the exercise groups were given short-term treadmill exercise for 6 weeks. At the end of 6 weeks, the animals were given 50mg/kg PTZ and behavioral scoring was performed. Blood samples from animals were taken and oxidative stress parameters and seum ion changes were analyzed. Results Significant differences were detected on seizure behaviors, TAS, TOS, OSI, and K+ ion of ketogenic diet and exercise application on epileptiform activity induced by PTZ. However, there was no statistically significant difference between the groups on TTL, NTL, Disulfite, Mg+2, Ca+2, Na+, Cl- serum ion values (p>0.05). As a result, this study which is investigating combination of ketogenic diet and exercise application on epilepsy has the quality of making positive contributions to the seizure threshold of epilepsy patients.