Roma Cumhuriyet Dönemi toprak reformlarının siyasi ve sosyal yansımaları
Political and social reflections of the land reforms in the Roman Republic
- Tez No: 764736
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında Roma Cumhuriyeti dönemi boyunca yapılan toprak reformları ve sosyal ve siyasi etkileri anlatılmıştır. Toprak reformlarının başlangıcı Erken Cumhuriyet Döneminde gerçekleşen sınıf mücadelesine dayanmaktadır. Esasında Roma bir tarım devletiydi. Askerlerini toprak sahibi olan çiftçilerden sağlamaktaydı. Uzun süren savaşlar, askerlerin toprak kaybı yaşamalarına neden oluyordu. Topraksız kalan çiftçiler borçlanmak durumunda kalıyordu. Artan kölelik, ucuz insan gücü ve ucuz ürünü getirdiği için Roma'nın sosyoekonomik durumu zedelenmişti. Süreç içinde Plebler birkaç kez ayaklanarak istedikleri ayrıcalıkları Aventium Dağı'na çekilerek kazanmışlar, sınıf mücadelesi 12 Levha Kanunu ile başlayıp Hortensia Kanunları ile son bulsa da Gracchus Kardeşler ile büyük çaplı reform girişimi görülmektedir. Yapılan girişimler tam anlamı ile başarı sağlayamamış ve cumhuriyet tarihi içerisinde üç köle ayaklanması görülmüş, devlet otoritesi sarsılmıştır. Bununla birlikte toprak sağlayarak askerlerini himayesinde tutabileceğini gören komutanlar şahsi olarak güçlenmiştir. Bu da Roma'da iç siyasette karışıklığa ve İç Savaşa neden olmuştur. Bu tez çalışmasının amacı, toprak reformlarının Roma siyasetinde ve toplumunda yarattığı etkinin bağlantısını kurmaktır. Çalışma, M.Ö. 5. yüzyıl ve M.Ö. 44 tarih aralığını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the land reforms and their social and political effects during the Roman Republic period are explained. The beginning of land reforms is based on the class struggle that took place in the Early Republican Period. In fact, Rome was an agrarian state. He recruited his soldiers from the farmers who owned the land. Prolonged wars caused soldiers to lose territory. Landless farmers had to borrow money. The socioeconomic situation of Rome was damaged as it brought increased slavery, cheap manpower and cheap products. In the process, the Plebs rose up several times and gained the privileges they wanted by retreating to Mount Aventium, although the class struggle started with the Laws of the 12 Plates and ended with the Laws of Hortensia. Large-scale reform initiatives are seen with the Gracchus Brothers. Attempts were not fully successful and three slave uprisings were seen in the history of the republic, and the state authority was shaken. However, the commanders, who saw that they could keep their soldiers under their protection by providing land, became stronger personally. This caused confusion in the internal politics in Rome and Civil War. The aim of this thesis is to link the impact of land reforms on Roman politics and society. Work, BC. 5th century BC It covers 44 date ranges.