Beliefs and self-reported practices of early childhood teachers on occupational resilience
Okul öncesi öğretmenlerinin mesleki dayanıklılığa ilişkin inançları ve öz-bildirimlerine dayalı uygulamaları
  1. Tez No: 764737
  2. Yazar: ÖZNUR GÜMÜŞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmanın birçok amacı vardır, bunlar; (1) erken çocukluk dönemi hizmet içi öğretmenlerinin mesleki dayanıklılığa ilişkin inançları (2) mesleki dayanıklılığa ilişkin görüşlerini incelemek ve (3) hizmet içi erken çocukluk dönemi öğretmenlerinin mesleki dayanıklılığa ilişkin kendi bildirdikleri uygulamalarını keşfetmektir. Bu çalışmada açıklayıcı sıralı karma yöntem uygulanmış ve nicel verileri derinleştirmek ve zenginleştirmek için nitel verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını İzmir ili Karabağlar, Konak, Buca, Bornova, Balçova ve Gaziemir ilçelerindeki özel ve resmi anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada 233 okul öncesi öğretmeni ile demografik bilgi formu ve“Öğretmen ve Öğretmen Adaylarına Yönelik Mesleki Dayanıklılık Ölçeği (OMDÖ)”uygulanmıştır. Veri toplama sürecine gönüllü olarak katılan katılımcılarla (N=21) yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre okul öncesi öğretmenlerinin mesleki dayanıklılık inanç puan ortalamaları en düşük 84 en yüksek puan 130 olmak üzere ortalama 117,81 olarak bulunmuştur. Okulöncesi öğretmenlerinin 2 yıllık Yüksekokul ve Yüksek Lisans eğitim düzeylerinin yer aldığı eğitim düzeylerinin okulöncesi öğretmenlerinin mesleki dayanıklılıkları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, özel anaokullarını içeren kurum türü ve kamuya ait bağımsız anaokullarının toplam mesleki dayanıklılık puanları üzerinde etkisi vardır. Buna ek olarak, erken çocukluk öğretmenlerinin zor koşullarda çalışma becerisini dikkate alarak bir öğretmen olarak mesleki dayanıklılığın önemi konusunda hemfikir oldukları da ortaya konmuştur. Öte yandan, mesleki dayanıklılığın önemine ilişkin olarak kritik bir dönemdeki bireylerle çalışmanın önemine ve değişen çocuk ve anne-baba profiline uyum sağlamanın gerekliliğine inanmışlardır. Ayrıca hizmet içi öğretmenlerin mesleki dayanıklılığa ilişkin kendi bildirdikleri uygulamaları da analiz edilmiştir. Katılımcı öğretmenler kendilerini mesleki anlamda dayanıklı yapan özelliklerinin sabırlı olmaları, paydaşlarla iyi iletişim kurmaları ve insanları yargılamamaları olarak bildirmişlerdir. Mesleki dayanıklılıklarını artırmak için profesyonel olarak gelişmeye ve günlük yaşamlarını daha etkin yönetmeye çaba gösterdiklerini aktarmışlardır. Birçok öğretmen, meslekte bilgilerini geliştirdiklerini ve kendilerine zaman ayırdıklarını ve mesleki dayanıklılıklarını desteklemek için kullandıkları stratejilerin alanlarında uygulamalarına bazı olumlu katkıları olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has many purposes, they are; (1) childhood in-service teacher's beliefs about occupational resilience (2) to examine their views on occupational resilience, and (3) to explore the in-service early childhood teachers' self-reported practices about occupational resilience. In this study, explanatory sequential mixed method was conducted, and qualitative data was utilized to deepen and enrich the quantitative data. Participants of the study consists of early childhood in-service teachers working at private and public preschools in the Karabağlar, Konak, Buca, Bornova, Balçova and Gaziemir districts of Izmir. In the study, a demographic information form and the“Occupational Resilience Belief Scale for Teachers and Teacher Candidates (OMDÖ)”were carried out with 233 early childhood teachers. A semi-structured interview was conducted with the participants who voluntarily participate in the data collection process (N=21). According to the findings of the study, mean scores in occupational resilience beliefs of in-service early childhood teachers were found 117.81 with the lowest score 84 and the highest score 130. It was found that educational levels of early childhood teachers include 2-Year High School graduation and post-Graduation degree have an effect on occupational resilience of early childhood teachers. In addition, type of institutions contains private preschools and public independent preschools have an impact on total occupational resilience scores. It has been also demonstrated that in-service, early childhood teachers agreed on importance of occupational resilience as a teacher by sharing the ability to work in difficult areas. On the other hand, they believed on working with individuals who are in a critical period and adapting to changing profiles of the children and parents. The views of in-service teachers' self-reported practices about occupational resilience were also analyzed that they thought to be occupationally resilient. Participants of early childhood teachers reported as being patient, communicating well with all stakeholders, and not judging people as the qualities that make them occupationally resilient. They give an effort to be professionally developed and managing daily life more effectively to increase their occupational resilience. Many teachers expressed that they develop knowledge in profession and take time for themselves and the way of supporting their occupational resilience have some positive contributions to their practice.