Dışmerkez çelik çaprazlı çerçevelerin tasarımında performans tabanlı plastik tasarım yönteminin şekildeğiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım yaklaşımı ile kıyaslanması
Comprasion between performance-based plastic design method with deformation based design in the design of eccentrically braced frame
  1. Tez No: 764740
  2. Yazar: MASOUD ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TACATTİN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Performans tabanlı plastik tasarım (PTPT) metodu, tasarım aşamasının başında mekanizma durumunu ve hedef ötelenmeyi dikkate alan güçlü ve pratik bir yöntemdir. Bu araştırmada TBDY-2018'de deprem etkisindeki yapı sistemlerinin tasarımı için iki temel yaklaşımdan biri olan Şekildeğiştirmeye Göre Değerlendirme ve Tasarım yöntemi (ŞGDT) ile PTPT yöntemi kıyaslanmıştır. Yöntemlerin kıyası için taşıyıcı sistemi dışmerkez çaprazlı çelik çerçeveden oluşan 5 ve 10 katlı iki adet bina modeli kullanılmıştır. Binaların bu iki yöntemle ayrı ayrı tasarımları yapıldıktan sonra zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz ve sabit tek modlu itme analizleri ile performansları değerlendirilmiş ve kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance-based plastic design (PBPD) method is a powerful and practical method that takes into account the mechanism state and target offset at the beginning of the design phase. In this study, Deformation Based Design Method, which is one of the two basic approaches for the design of structural systems under the effect of earthquakes in TBDY-2018, and the PBPD method were compared. For the comparison of the methods, two building models with 5 and 10 floors, the carrier system of which consists of an eccentric braced steel frame, were used. After the buildings were designed separately with these two methods, their performances were evaluated and compared with non-linear dynamic analysis in the time history and constant single-mode pushover analysis.