Hemodiyaliz hastalarında gevşeme egzersizlerinin yorgunluğa etkisi: meta-analiz çalışması
The effectiveness of relaxation exercises on fatigue in hemodialysis patients: A meta-analysis study
- Tez No: 764741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu meta analiz çalışması, hemodiyaliz hastalarında yorgunluğun giderilmesinde kullanılan gevşeme egzersizlerinin etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Hemodiyaliz hastalarında uygulanan gevşeme egzersizlerini içeren ve 2011-2020 yılları arasında yayımlanan randomize kontrollü ve yarı deneysel çalışmaları belirlemek için“The Cochrane Central Register of Controlled Trials”,“Web of Science”,“Pubmed”,“Ovid”ve“Science Direct”veri tabanları kullanılmıştır. Literatür taraması ve uygun makalelerin seçimi bağımsız iki araştırmacı tarafından yapılmıştır. Çalışmaların metodolojik kalite değerlendirmesi bağımsız üç araştırmacı tarafından Randomize Kontrollü Çalışmalar için JBI Kritik Değerlendirme Kontrol Listesi ve Yarı Deneysel Çalışmalar için JBI Kritik Değerlendirme Kontrol Listesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 7 araştırma, bu meta-analiz çalışmasına alınmıştır. Veri analizinde Comprehensive Meta Analysis (CMA) 3.0 programı kullanılmıştır. Etki büyüklüğünün belirlenmesinde Hedge's g hesaplanmış ve heterojenite analizine göre Rastgele Etkiler Modeli kullanılmıştır. Yayın yanlılığını belirlemek için Huni grafiği, Fail Safe N ve Begg and Mazumdar istatistiği kullanılmıştır. Meta analize dahil edilen çalışmaların pozitif yönde“olağanüstü düzeyde etki büyüklüğü”ne sahip olduğu belirlenmiştir (g= 1.232, p= 0.028). Çalışmada yüksek bulunan heterojenliği açıklamak için yapılan alt grup analizlerinde, meta analiz sonucuna etki eden faktörlerin açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This meta-analysis study was conducted to determine the effect of relaxation exercises used to relieve fatigue in hemodialysis patients. Various databases, including“The Cochrane Central Register of Controlled Trials”,“Web of Science”,“Pubmed”,“Ovid”and“Science Direct”data were used to identify randomized controlled and quasi-experimental studies that included relaxation exercises in hemodialysis patients and published between 2011 and 2020. The literature review and selection of appropriate articles were carried out by two independent researchers. Methodological quality assessment of studies was evaluated by three independent researchers using the JBI Critical Evaluation Checklist for Randomized Controlled Studies and the JBI Critical Evaluation Checklist for Quasi-Experimental Studies. Seven studies meeting the inclusion criteria were included in this meta-analysis. Comprehensive Meta Analysis (CMA) 3.0 program was used to analyze the data. Hedge's g was calculated to determine the effect size and Random Effects Model was used according to heterogeneity analysis. Funnel plot, Fail Safe N and Begg and Mazumdar statistics were used to examine publication bias. In the current study, the studies included in the meta-analysis had a positive“extraordinary effect size”(g= 1.232, p= 0.028). In the subgroup analyzes made to explain the high heterogeneity in the study, it was aimed to explain the factors affecting the meta-analysis result.