مباحث علوم القرآن والتفسير عند ابن خلدون/جمعاً ودراسة
İbn Haldun'un Kur'an ilimlerine ve tefsirine bakış açısının analizi
- Tez No: 764785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İbn Haldun, özellikle İslam düşüncesinde ve genel olarak insan düşüncesinde seçkin bir şahsiyettir, Doğu ve Batı'yı dehasıyla kamaştırmıştır, fikirleri ve zihinleri işgal eden fikirleri etrafında dönüyormüştür. Bu çalışmanın amacı, giriş bölümü aracılığıyla Kur'an, hadis ve dil ilimlerinden kaynaklarını ortaya çıkarmaktır. Bu kaynakları keşfetmek amacıyla tümevarımsal-analitik yöntemi kullanılmıştır. Bu da araştırmanın dört bölümden uluşmaktadır. Araştırma, İbn Haldun'un tanıtıldığı, yetiştirilişi, ilmî yolculukları, şeyhleri, talebeleri ve yazılarının tanıtıldığı giriş bölümüyle başlamıştır. Birinci bölüm: İbn Haldun'un yazılarının kaynakları başlığını içermektedir. Her biri onun tefsir kitaplarından ve Kur'an'dan kaynaklarından bahseden dört bölümden oluşmaktadır. Araştırma, İbn Haldun'un tanıtıldığı önsöz, yetişmesi, ilmî yolculukları, şeyhleri ve talebeleri ve yazılarıyla başlamıştır. Dil, gramer, belagat, şiir ve edebiyat kitapları arasında ve kaynakları arasında fıkıh ve hadis kitapları da bulunmaktadır. İkinci bölüm, İbn Haldun'un özdeyişle tefsir çabaları başlığını taşımaktadir. İkinci başlıkta ise İbn Haldun'un teorileri için şehadetinin Kuran ayetleri, hadisler ve sahabenin sözlerinden örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölüm, görüşe göre tefsir tanımına ve ardından İbn Haldun'a göre tefsir örneklerine yer verilmek üzere İbn Haldun'un kanaate göre tefsir çabalarını konu edinmiştir. Dördüncü bölüm, İbn Haldun'un Kur'an İlimlerinde Çabaları başlığını sunulmuştur. Bu bölüm, onun yedi harf üzerindeki konumu, Kur'an'da yabancı kelimelerin varlığı konusundaki konumu, nesh ve nesh ifadesine olan ilgisi ve nesh konusundaki tutumu hakkında konuştuğum beş talebi ele alınmıştır. Hakem ve benzerleri üzerindeki konumu ve iniş sebepleri konusundaki bahesedilmiştir. Elde edilen sonuçların en önemlileri şunlardı: İbn Haldun'un Şeyhlerinin veya şeyhlerinin şeyhlerinin birçoğunun kitapları varmıştır. Bir kaçını takip ederek şeyhi Zewawi'nin dil ve fıkıh üzerine kitapları ve Şeyhi Balfiki'nin güzel yazıları ve şiirleri olduğu gibi vardır. Ulaştığım sonuçlar arasında İbn Haldun'un Kuran'da yabancı kelimelerin varlığını desteklemediği de vardır. Bu, Kur'an'ın Arapların dili ve usulleriyle geldiği, onun konuşmasıyla birkaç kez doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn Khaldun is an outstanding figure in Islamic thought in particular and human thought in general. He dazzled the East and West with his genius, and the discussion revolved around his ideas, occupying opinions and minds, and this study aimed to know his sources from the sciences of the Qur'an, hadith and language through the introduction, and I used the inductive-analytical method to reveal About those sources, and this required me that the research should be in four chapters, the research began with the preface, in which Ibn Khaldun was introduced, his upbringing, his scientific journeys, his sheikhs, his students, and his writings. The books of interpretation and the Qur'an, and the books of language, grammar, eloquence, poetry and literature, and its sources from the books of jurisprudence and hadith, Where in the first section I knew the interpretation of the aphorism and enumerated its types, and presented in the second section examples of Ibn Khaldun's martyrdom for his theories in the Qur'anic verses, hadiths and sayings of the Companions. Chapter four title: Ibn Khaldun's efforts in the sciences of the Qur'an. This chapter dealt with five demands in which I spoke about his position on the seven letters, his position on the presence of foreign words in the Qur'an, his interest in the statement of the abrogated and abrogated, his position on abrogation, his position on the arbitrator and the similar, as well as his position on the reasons for revelation. For a number of results, the most important of them were: Many of Ibn Khaldun's sheikhs, or Sheikhs of his sheikhs had books, and this became clear to me from following a number of them. His Sheikh Al-Zawawi had books in language and jurisprudence, and his Sheikh Al-Balfiqi had good books and poetry. Khaldoun does not support the presence of foreign words in the Qur'an, This was confirmed by his speech several times that the Qur'an came in the language and methods of the Arabs.