مباحث علوم القرآن في تفسير حسن البيان للباليساني
Muhammed el-Balisani'nin Hüsnü'l- Beyan adlı tefsirinin Kuran ilimleri açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 810209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HANEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma El-Balisani'nin Tefsirin'deki Kur'an ilimlerini. Kur'an ilimleri incelemelerini, müellifin kıssa ve meseller metodunu takip ettiği, müellifin karışık tefsir yöntemini takip ettiği, zarif üslubu, güçlü tertibi, açık ve muğlaklıktan uzak ifadeleriyle öne çıkan El-Balisani tefsirinde ele aldım. gelenek ve görüşe göre tefsir ve Kur'an ilimleri araştırmalarından bir grup bahsetmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde Müfessirin hayatı ve ilmi çabalarını, ikinci bölümde Müfessirin tefsirdeki yöntemini ve Müfessir için Ulumu'l-Kur'an mefhumunun ne olduğunun bilinmesi gayesiyle Ulumu'l-Kur'an kavramları ile Ulumu'l-Kur'an konularına verdiği önemi diğer Âlimlerle karşılaştırarak ele aldık. Üçüncü bölümde ise Müfessirin Ulumu'l-Kur'an'a dair konuları ele alırken zikrettiği Ayet ve Sureler üzerinden Ulumu'l-Kur'an konularını ele aldık. Bunu da Esbabü'n-Nüzul, Mekki ve Medeni ile Nasih-Mensuh ve Muhkem-Müteşabih şeklinde iki kısma ayırarak inceledik. Sonra da kısa bir sonuç ile çalışmamızı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
This study tagged (Investigations of Quranic Sciences in the interpretation of Hassan Al-Bayan by Al-Balisani); I dealt with the Qur'anic sciences in the interpretation of Al-Balisani, which was distinguished by its exquisite style, strong organization, and clear and far from ambiguous expressions, in which the author followed the method of stories and proverbs, and combined interpretation by tradition and interpretation by opinion, and mentioned a group of Qur'anic sciences investigations, and we started this treatise with the first chapter; We mentioned in it the life of the interpreter and his scientific efforts, and the second chapter deals with Al-Balisani's approach to interpretation, so we made this chapter special for presenting the definitions and concepts of the Qur'anic sciences, to get acquainted with the concept of the Qur'an's sciences and its investigations with Al-Balisani, and the extent of his care for those investigations, comparing that with the sayings of other scholars, while the third chapter was To study the investigations of the sciences of the Qur'an through Al-Balisani's interpretation in an applied manner on the Quranic verses and surahs that Al-Balisani mentioned when he spoke about the investigations of the sciences of the Qur'an, in two sections, the first in the causes of revelation, the Meccan and the Madani, and the second in the abrogated, the abrogated, the arbitrator and the allegorical, then the thesis concluded with a conclusion and a list of sources and references, And from God is success.