Quality of life for type 2 diabetes mellitus patients attending primary health care centers in Kirkuk city
Kerkük şehrinde birinci basamak sağlik merkezlerine devam eden tip 2 diabetes mellitus hastalari için yaşam kalitesi
  1. Tez No: 764787
  2. Yazar: AHMED JUNEID MOHIALDEEN MOHIALDEEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kerkük'te yaşayan şeker hastalarının yaşam kalitesini ve bunu etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Metodoloji: Betimleyici kesitsel bir çalışma. Bu çalışma, Eylül 2021'den Mart 2022'ye kadar Irak'ın Kerkük kentindeki birinci basamak bakım merkezlerinde gerçekleştirildi. Çalışma örneklemini çalışmaya katılma kriterlerini yerine getiren 150 adet katılımcı oluşturmuştur. Sosyodemografik ve klinik Özellikler Modeli ve DSÖ Kısa Yaşam Kalitesi Ölçeği formatı kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizinde ki-kare testi ve t-testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların çoğunluğu %38.7 yaş, en yüksek mesafe psikolojik ve sosyal göstergeleri ile 52.7 ± 13.8 ortalama bağımlılık boyutu puanı 41.7 ± 11.8 ortalama fiziksel gösterge boyutu 38.1 ± 12.1 ortalama boyut çevresel gösterge 14.8 ± 3.8 en düşük ortalama manevi boyut 8.7 ± 6.2 idi Yaş ve yaşam kalitesi arasında bir ilişki bulundu, p=.001*., medeni hal ile yaşam kalitesi arasında bir ilişki, p = 0.00 * gelir ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki p = 0.03* eğitim düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki p = 0.00 * meslek, ikametgah, aile tipi ve sigara içme ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiye ek olarak p< 0.05 Öneriler: Hastanın yaşam kalitesini artırmak amacıyla aile bilincinin artırılması ve hastanın bakım ve tedavisinde aile ile işbirliği içinde uygun aile desteğinin sağlanması, DM2 hastalarına haftalık veya aylık özel programlar yapılması, bu programlar aracılığıyla sağlanan yaşam kalitesinin artırılması, DM2 hastalarına psikolojik tanı konulması,ve sonra bir psikiyatri hemşiresi atamak Bir meme kanseri hastasıyla konuşmak, bu da QOL'sini arttırır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes is one of the most common types in the world in general and in Iraq - and it accompanies the patient throughout his life. A relationship can be found between the quality of life of these patients with this disease. Objective: The aim of this study is to assess the quality of life of diabetics living in Kirkuk and the factors affecting it. Methodology: A descriptive cross-sectional study. This study was carried out in primary care centers in Kirkuk, Iraq, from September 2021 to March 2022. The study sample consisted of 150 participants who fulfilled the criteria for participation in the study. It was collected using the Sociodemographic and Clinical Characteristics Model and the WHO Brief Quality of Life Scale format. Chi-square test and t-test were used in the statistical analysis of the study. Results: The majority of patients were 38.7% of age, with the highest mean distance psychological and social indicators 52.7 ± 13.8 the mean ındependence dimension score was 41.7 ± 11.8 he average physical indicator dimension was 38.1 ± 12.1 the average dimension was an environmental indicator 14.8 ± 3.8 the lowest mean spiritual dimension was 8.7 ± 6.2 A relationship was found between age and quality of life, p=.001*., a relationship between marital status and quality of life, p = 0.00 *relationship between income and quality of life p = 0.03* relationship between educational level and quality of life p = 0.00 * in addition to a relationship between occupation, residence, type of family and smoking and quality of life where p< 0.05 Recommendations:Increasing family awareness and providing appropriate family support in cooperation with the family in the care and treatment of the patient in order to improve the quality of life for the patient, conducting weekly or monthly special programs for DM2 patients, which increases the quality of life provided through these programs, conducting a psychological diagnosis for DM2 patients, and then appointing a psychiatric nurse To speak with a breast cancer patient, which increases her QOL.