Toplumsal cinsiyet üzerine kurulmuş kimlik yaklaşımları: 'Kimliksiz Bedenler' animasyon filmi
Approaches to identity based on gender: 'Identityless Bodies' animation film
- Tez No: 764963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGÂN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kimlik; insanı belirli bir kişi yapan tüm koşullar ve ona özgü özelliklerdir. İnsan kendi gözünde ve başkalarının gözünde benliğini ararken; dış faktörler toplumda kimliğini etkiler. Bu çalışmanın amacı; Toplumun bireyler için belirlediği çerçeve, bireyi kimliksizleştirir. Birey toplumun değer yargılarının dışına çıkarak kendi olmayı seçtiğinde ise öteki olmaktan kendini alamaz. Tez, ötekileştirilmeden her bireyi kendi benliğiyle kabul ederek bir olmayı hedefliyor. Bunu da sinemanın temsil gücünden yararlanarak“Kimliksiz Bedenler”animasyon filminde, toplumsal normların çizdiği sınırlar içinde bireye atfedilen kimliğin kabul edilmiş kimliğe dönüşmesi ile hesaplaşması sonucunda, benlik kavramını keşfetmesi ile izleyiciyi bu sürece dâhil ederek düşünmeye sevk etmek istenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise, tezin eseri olan“Kimliksiz Bedenler”filminin yapım süreçlerini oluşturan Snopsis, Tretman, Senaryo, Tema, Sinematografi ve Film Grameri bölümlerinden meydana gelmektedir. Bu doğrultuda filmin yaklaşımı, teknik bilgileri ve anlatı yapısı esas alınarak açıklanmıştır. İncelenen kuramsal çerçeve ve anlatı yapısı ile ilgili bilgilerin anlatıldığı ikinci bölüm sonuç aşamasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Identity is all the conditions and characteristics that make a person a specific person. When one looks for self in their eyes and in others' eyes, external factors affect their identity in society. The purpose of this study is that the framework that society has set for individuals makes the individual impersonable. When an individual chooses to be himself, out of the values of society, he cannot be the other. The thesis aims to become one by accepting each individual with its own self without being alienated. In the animation film“Unidentified bodies”, using the power of representation of cinema, it was intended to bring the viewer into thinking by incorporating the concept of self, as the identity attributed to the individual becomes accepted identity within the boundaries drawn by social norms. The final stage of the study consists of the sections Snopsis, Tretman, Scenario, Theme, Cinematography and Film Grammar, which make up the production process of the film“Unidentified bodies”, the work of the thesis. In this respect, the approach of the film is described based on the technical knowledge and the narrative structure. The second chapter, which describes the information about the theoretical framework and narrative structure examined, is completed by the conclusion stage.