Tertiary level English language instructors' experiences of online education during the Covid-19 pandemic and their suggestions for in-service and pre-service English teachers
İngilizce öğretim görevlilerinin Kovid 19 salgını sırasında çevrimiçi eğitim ile ilgili deneyimleri ve hizmet içi ve hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerine önerileri
- Tez No: 764962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma İngilizce öğretim görevlilerinin çalıştıkları kurumda Kovid 19 salgınına bağlı olarak çevrimiçi derslerdeki deneyimlerini ve çevrimiçi öğretim üzerine tavsiyelerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu araştırmaya Türkiye'de öğrenim dili İngilizce olan bir devlet üniversitesinde çalışan kırk yedi İngilizce öğretim görevlisi katılmıştır. Bu yakınsak tasarım karma yöntem araştırmasında çevrimiçi anket uygulanmıştır. Nitel verileri analiz etmek için sabit karşılaştırmalı inceleme yöntemi kullanılmışken, Likert ölçeği ile toplanan nicel veriler, ortalama ve standart sapma içeren tamamlayıcı istatistik kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre çevrimiçi eğitimde öğretim görevlileri en çok çevrimiçi araçların çeşitliliğinden ve mekan ve zaman esnekliğinden yararlanmışlardır. Ancak çevrimiçi eğitimi başlıca öğrenci güdülenmesindeki azalma ve teknik sebeplerden zorlayıcı bulmuşlardır. Bu çalışma aynı zamanda öğretim görevlilerinin yeni uygulamalara en çok çevrimiçi araçların ve bölüm yönetiminin yardımıyla uyum sağlamıştır. Daha sonraki uygulamalarda, öğretim görevlileri ders içeriklerinin uygun olduğuna inandıkları için karma öğretimi tercih etmişlerdir. Öğretim görevlileri, hizmetiçi eğitimlerle ilgili olarak yönetim tarafından çevrimiçi araçlar ve kurumlarındaki öğrenme yönetim sistemi konularında hazırlanan eğitimlerden faydalandıklarını belirtmişlerdir. İşe yeni alınan öğretmenlere çalışma arkadaşlarından ve bölüm yönetiminden yardım istemelerini önermişlerdir. Ayrıca öğretim görevlileri çevrimiçi eğitim yoluyla öğretimin, hizmet öncesi ve İngiliz dili öğretmen eğitim programlarına dahil edilmesine inanmışlardır. Bu araştırma, diğer ve/veya benzer eğitim ortamlarındaki İngilizce öğretim görevlilerine, hizmet içi/ hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerine, yöneticilere, öğretmen eğiticilerine ve program geliştiricilerine yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate English language instructors' experiences and suggestions on online education due to COVID-19 pandemic in their educational setting. Forty-seven English language instructors at an English-medium state university in Turkey participated in the study. For this convergent design mixed method study, an online survey was conducted. The quantitative data collected through a Likert scale survey was analyzed via descriptive statistics including mean scores and standard deviation while constant comparison method was applied to analyze the qualitative data. According to the findings, in online education the instructors mostly benefited from the variety of online tools and the flexibility of place and time. However, they also found online education challenging mainly because of the decrease in student motivation and technical issues. The study also reveals the instructors adapted to the new practices primarily with the help of online tools and the administration. For further implementation, the instructors preferred blended teaching as they believed it was suitable for the content of their lessons. Regarding the in-service training sessions, the instructors stated they benefited from the ones prepared by the administration on online tools and the LMS of their institution. They recommended that the newly recruited teachers ask for help from their colleagues and administration. Additionally, the instructors believed teaching via online education should be included in pre-service English language teacher education programs. The current study may be beneficial for English language instructors, in-service/ pre-service English language teachers, administrators, teacher trainers and program developers in other and /or similar educational contexts.