Routing in trucking service network design problem with transshipments and driver regulations
Aktarmalar ve sürüş düzenlemeleri içeren araç servis ağı tasarlama probleminde rotalama
- Tez No: 765012
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Büyük taşımacılık şirketlerinin çoğu güncel olarak kendilerinin ve dışarıdan temin ettikleri araçları kullanarak orta ve uzun mesafe taşıma planlarını işletebilecek kapasiteye sahip olmaya çalışmaktadır. Amaç, müşteri teslimatlarının toplama başlangıçlarından son noktalarındaki transfer tesislerine taşınmasıdır. Nakliye taşıma planlaması, lojistik şirketlerinin çoğunda elle işleterek yapılmaktadır, bu da sıklıkla kötü taşıma planları ya da kalitenin zor ölçüldüğü planlara yol açmaktadır. Ayrıca, taşıma planını neredeyse her gün için gerektiğinden, olabildiğince verimli bir çözüm prosedürüne sahip olunması çok önemlidir. Bu problem operasyonel seviyede ve araç servis ağı tasarlama problemleri kategorisindedir. Konsolidasyon, aktarma, eşzamanlama, ve sürüş kısıtları içeren problemin çözülmesi için bir matematiksel model ve çözüm metodolojisi öneriyoruz. Modelimiz, taşıma ortamını tanımlayan verinin ön işleme ile hazırlandığı bir yönteme başvurmaktadır. Ek olarak, birden fazla operasyon dönemini dikkate alan sezgisel bir model gösterilmiştir. Önerilen modeller hem kendi hem de kiralık araçları kullanan şirketler için kullanılabilir. Araçların taşıma ağı üzerindeki dağılımı kendi araçları ile çalışan firmalar için çok önemlidir, çünkü amaç tek bir günü değil bir zaman dilimini planlamaktır. Bu modellerde kullanılan varsayımlar ve parametreler hali hazırda çalışan büyük şirketlerden gelen veriye dayanarak üretilmiştir. Böyle bir matematiksel modeli kullanmanın faydası, makul bir zamanda daha iyi bir taşıma planına ulaşmaktır.
Özet (Çeviri)
Most of the large transportation companies are currently trying to have the scale to operate their middle-mile or long-distance transportation plans, while using both their resources and outsourced vehicles. The aim is to deliver customer shipments from stocking origins to last-mile delivery transfer stations. Freight transportation planning is done manually in most logistics companies, often leading to poor transportation plans or plans whose quality is hard to assess. Furthermore, since transportation plans are needed almost every day, it is crucial to have a solution procedure that is as efficient as possible. We have tried to model this environment without loss of generality while developing a methodology to solve this problem efficiently. This is an operational problem that falls into the domain of trucking service network design and operation. We offer a mathematical model and a solution methodology for this problem taking consolidation, transshipment, synchronization, and driver regulations into consideration. Our model employs a pre-processing strategy for creating the data representing the transportation environment. Moreover, a matheuristic is presented for considering multiple periods of operation. The proposed models can be used for companies operating both with their own and rental vehicles. Distribution of the vehicles throughout the transportation network is crucial for the companies that operate with their own vehicles, since the aim is to plan over a horizon, rather than a single day. The assumptions and the parameters used in the models are based on data coming from already operating large companies. The benefit of using this mathematical model is to achieve a better transportation plan with a reasonable amount of time.