Efficient routing scheme for optimal energy consumption in wireless sensor network using metaheuristic algorithm
Metaheuristik algoritma kullanarak kablosuz sensör ağında optimal enerji tüketimi için etkin yönlendirme şeması
- Tez No: 765011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kablosuz ağların gelişimi, insanların dünyanın herhangi bir yerinden bağlantı kurmasını kolaylaştırarak İnternet'in büyümesine yardımcı oldu. Mobil bilgisayarlar ve kablosuz iletişim giderek daha popüler hale geliyor ve sonuç olarak mobilite bileşenleri çok daha yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geliyor. Kablosuz algılayıcı ağlar, birçok teknolojik gelişme gibi, diğer pek çok teknolojik gelişme gibi, savaş alanı izleme gibi askeri amaçlar için gelişmiştir. Bunu sivil kullanım, ardından askeri kullanım izledi. Günümüzün“akıllı ortamında”kablosuz sensör ağları kritik bir bileşendir. Örneğin evlerimizi korumak söz konusu olduğunda, hayatımızın önemli bir parçası haline geldiler. Riskli koşullarda çok sayıda sensörün konuşlandırılması gerektiğinde, bu ağlar kritik öneme sahiptir. Afet yönetimi durumunda bir helikopterden çok sayıda sensör düşürülebilir İşleme, depolama, algılama ve iletişim özelliklerine sahip küçük, düşük maliyetli cihazlar, çok çeşitli yeni uygulamalara kapı açabilir. Çalışmamızın ana motivasyonu bu cihazların kullanımındaki verimliliktir. Bu sensörlerin genellikle pille çalıştığı ve birçok uygulamada pillerin değiştirilemediği veya yeniden şarj edilemediği göz önüne alındığında, bu verimlilik hayati önem taşımaktadır. Geleneksel ad hoc ağlar için tasarlanan teknikler, sensör ağlarına pek uygun değildir.
Özet (Çeviri)
The development of wireless networking has helped to the growth of the Internet by making it easier for people to connect from anywhere in the world. Mobile computers and wireless communications are growing more popular, and mobility components are becoming much more widely available as a result. Wireless sensor networks, like many technology advances, have evolved for military purposes, such as battlefield monitoring, like many other technological advances. Civilian use followed, then military. In today's“smart surroundings,”wireless sensor networks are a critical component. When it comes to protecting our homes, for example, they have become an essential part of our lives. When a high number of sensors must be deployed in risky conditions, these networks are critical. Numerous sensors may be dropped from a helicopter in the case of disaster management Small, low-cost devices with processing, storage, sensing, and communication capabilities may open the door to a wide range of new applications. The main motivation of our work is the efficiency in the use of these devices. This efficiency is of vital importance given that these sensors are generally battery operated and in many applications these batteries cannot be replaced or recharged. Techniques designed for traditional ad hoc networks are not well suited to sensor networks.