Topics on string cosmology, and supergravity
Sicim kozmolojisi ve süper kütleçekimi hakkında konular
- Tez No: 765020
- Danışmanlar: PROF. DR. DİETER VAN DEN BLEEKEN, PROF. DR. FERNANDO QUEVEDO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin ilk bölümü, kozmolojinin yeniden ısıtma alanındaki aksmonodrom modellerinden esinlenen osilonun, GRChombo açık kaynağı kullanılarak sayısal olarak yapılan simülasyonlarla uğradığı evrime dayanmaktadır. Kütle çekiminin osilonun dinamikleri üzerindeki etkisini inceliyoruz ve osilonun kararsızlık hissettiği ve kara deliklere çöktüğü parametre uzayı bölgesini buluyoruz. İkinci bölüm, GRChombo açık kaynak kodunun ve uygulamalarla birlikte de temel özelliklerinin gözden geçirilmesinden ibarettir. Son bölüm, Killing spinor analizi ve xAct paketiyle cebirsel hesaplamayı kullanarak 3 boyutlu kabuk dışı N=(1,1) genel kütleli süper kütle çekimi (GMG) çözümlerinin analitik yapısına ayrılmıştır. Sonucu, topolojik kütleli süper kütle çekimi (TMG) ve yeni kütleli süper kütle çekimi (NMG) gibi bilinen diğer çözümlerle karşılaştırıyoruz.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis is based on the evolution of oscillon inspired by the axion-monodromy models in the reheating area of cosmology, with the simulations that is done numerically using open source GRChombo. We study the effect of gravity on the dynamics of oscillon and find out the region of parameter space where oscillon feels in- stability and collapses to black holes. The second part is a short review of GRChombo open source code and its key features along with the applications. The last part is devoted to the analytical construction of 3d off-shell N=(1,1) general massive super- gravity (GMG) solutions using Killing spinor analysis and implementing the algebraic computation with xAct package. We compare the result with other known solutions such as topological massive supergravity (TMG) as well as new massive supergravity (NMG).