Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bağlamında ekonomik özgürlükler ile ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyüklükler üzerine etkisi
Economic freedoms and the effect of economic freedoms on economic majority in context of developed and developing countries
  1. Tez No: 765087
  2. Yazar: NURCAN YILMAZ TEPETAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DURGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tezin amacı, ekonomik özgürlük endeksi ile ekonomik büyüklükler arasındaki ilişkinin test edilmesidir. Dünya bankasının Atlas metoduna göre ülkeler az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülke kategorilerine ayrılmıştır. Ekonomik büyüklük olarak Enflasyon, İşsizlik ve Ekonomik Büyüme oranları ele alınmıştır. Ekonomik Özgürlük Endeksine ek olarak endeksin alt bileşenleri olan İş Özgürlüğü, Ticaret Özgürlüğü ve Yatırım Özgürlüğü de modele dahil edilmiştir. Toplam 70 ülke verisi derlenmiştir. Ekonomik özgürlüklerin ekonomik büyüklükler üzerindeki etkisini incelemek için 3 ayrı model oluşturulmuştur. Toplamda 12 model oluşturulmuş ve incelenmiştir. Oluşturulan modeller Panel Veri yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Yapılan incelemeler ile, farklı ülke guruplarındaki ekonomik büyüklüklerin, ekonomik özgürlük ile genel anlamda beklenen yönde ilişkili olduğu, ekonomik özgürlüklerin ekonomik performansı olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to test the relationship between the economic freedom index and economic aggregates. According to the Atlas method of the World Bank, countries are divided into underdeveloped, developing and developed country categories. nflation, Unemployment and Economic Growth rates are considered as economic magnitudes. In addition to the Economic Freedom Index, the sub-components of the index, Job Freedom, Trade Freedom and Investment Freedom, are also included in the model. A total of 70 country data were compiled. Three different models have been created to examine the effect of economic freedoms on economic aggregates. A total of 12 models were created and analyzed. The created models were tested using the Panel Data method. With the examinations made, it has been concluded that the economic sizes in different country groups are related to economic freedom in the expected direction in general, and that economic freedoms have a positive effect on economic performance.