Malware analysis and identification with machine learning techniques
  1. Tez No: 765088
  2. Yazar: MEHMET ERDİ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE GELAL SOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnternete olan ilgi ve ihtiyacın artmasıyla birlikte bu durumu kötüye kullanmak isteyen kötü niyetli aktörlerin faaliyetlerinde de artış olduğu görülmektedir. Bu nedenle kurum ve bireylerin ağ güvenliğini sağlamaları giderek zorlaşmaktadır. Bu doğrultuda saldırı tespit ve önleme sistemleri ağ güvenliği için tercih edilen başlıca güvenlik modellerinden biridir. Son yıllarda araştırmacılar daha etkili ve verimli sonuçlar ortaya çıkarmak için birçok çalışma yapmışlardır. Ancak çalışmalar, kullanılan veri kümelerinin artık günümüzün kötü amaçlı yazılım türlerinin davranışlarını ve karmaşıklığını yansıtmadığını göstermiştir. Bu soruna bir çözüm üretmek için 2015 yılında UNSW-NB15 veri seti oluşturulmuştur. Bu tezin amacı, UNSW-NB15 veri setini kullanarak farklı makine öğrenmesi yöntemlerini kullanarak saldırı tespit başarıları açısından incelemek ve karşılaştırmaktır. Random Forest, K-Nearest Neighbor (KNN), Naive Bayes ve XGBoost makine öğrenimi ile Multi-Layer Perceptron (MLP) derin öğrenme algoritmalarını kullanarak farklı zararlı yazılım türlerinin davranışları karşılaştırılmıştır. Bulgularımız, (i) KNN algoritmasının, modellerin eğitim ve test süresinde makul doğruluk seviyesiyle en hızlı performansı gösterdiği, (ii) XGBoost algoritmasının en sık meydana gelen saldırıları tespit etmede en iyi performansı gösterdiğini, (iii) MLP algoritmasının veri seti üzerinde yeniden örnekleme sırasında azınlık türlerinde en iyi iyileşmeyi sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the interest and need for the internet, it is seen that there is also an increase in the activities of malicious actors who want to abuse this situation. For this reason, it is becoming more and more difficult for the organizations and individuals to ensure their network security. In this direction, intrusion detection and prevention systems are among the main security models preferred for network security. In recent years, researchers have conducted many studies to reveal more effective and efficient results. However, the studies have shown that the datasets used as the benchmark dataset no longer reflect today's malware types' behaviors and complexity. In order to create a solution to this problem, the UNSW-NB15 dataset was created in 2015. The aim of this thesis is to examine and compare different machine learning methods in terms of their intrusion detection success, using the UNSW-NB15 dataset. The behavior of different malware types using Random Forest, K-Nearest Neighbor (KNN), Naive Bayes and XGBoost machine learning as well as Multi-Layer Perceptron (MLP) deep learning algorithms have been compared. Our findings indicate that (i) KNN algorithm performed fastest in training and testing duration of the models within adequate accuracy, (ii) XGBoost performed best in detecting the most commonly occuring attacks, (iii) MLP provided the highest improvement in minority types when resampling was applied in the data set.