Spor liselerinde öğrenim gören öğrencilerin sahip oldukları çoklu zeka alanları ve öğrenme stillerinin akademik başarılarına etkisinin incelenmesi (Kayseri ili örneği)
Investigation of the impact of multiple intelligence areas and learning styles on academic achievement of students studying in sports HİGH schools (Case of Kayseri province)
- Tez No: 765199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma spor lisesi öğrencilerinin çoklu zeka ve öğrenme stillerinin akademik başarılarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrenim gören Kayseri Spor Lisesi öğrencilerinden toplam 198 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu, akademik başarılarının tespit edilmesi amacıyla dönem sonu genel not ortalamaları, çoklu zeka alanlarının belirlenebilmesi için Harms (1998) tarafından geliştirilen ve Oral (2001) tarafından Türkçeye uyarlanan çoklu zeka alanları envanteri, öğrenme stillerinin belirlenebilmesi için Felder ve Silverman (1996) tarafından geliştirilen ve 2003 yılında Fer tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Öğrenme Stilleri Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde spor lisesi öğrencilerinin akademik başarıları ile sözel, mantıksal, görsel ve içsel zeka alanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of multiple intelligence and learning styles on the academic achievements of sports high school students. A total of 198 students from Kayseri Sports High School students studying in the 2020-2021 academic year voluntarily participated in the study. In the study, a personal information form was used to collect data, final grade point averages were used for the purpose of determining academic achievement, the inventory of multiple intelligence areas developed by Harms (1998) and adapted to Turkish by Oral (2001) was used in order to determine multiple intelligence areas, in order to determine the learning styles, the“Learning Styles Inventory”developed by Felder and Silverman (1996) and adapted to Turkish by Fer in 2003 was used. When the obtained data were examined, it was determined that there was a significant relationship between the academic achievements of sports high school students and the areas of verbal, logical, visual and internal intelligence (p0,05).