Psikolojik stresin üniversite öğrencilerinin doğal baş pozisyonları üzerine etkisinin inklinometre ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of psychological stress on natural head positions of university students with inclinometer
  1. Tez No: 765237
  2. Yazar: LİN LİANA HAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ İLHAN RAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, psikolojik strese bağlı olarak doğal baş pozisyonunun değişiminin inklinometre ile değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 39 Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 5. sınıf öğrencisi iki etapta değerlendirilmiştir. İlk değerlendirme etabı akademik sınav dönemlerinde yapılmıştır. Tüm bireylere ilk olarak 'Algılanan Stres Ölçütü' isimli 14 soruluk anket uygulanmış ve özel tüpler aracılığı ile 2mL tükürük örneği alınarak kortizol seviyeleri ölçülmüştür. Bu sayede stres düzeyleri belirlenen bireylerin inklinometre aracılığı ile yürürken ve self balance-ayna pozisyonu uygulanarak elde edilen doğal baş pozisyonları kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın ikinci etabı öğrencilerin yarıyıl tatillerinden sonra stressiz bir dönemde uygulanmıştır. İstatistiksel analiz amacıyla Independent Sample T testi, Mann Whitney U testi ve takip ölçümlerinin değerlendirilmesinde Wilcoxon Signed Rank testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the change of natural head position by inclinometer due to psychological stress. MATERIAL AND METHOD: In our study, 39 Altınbaş University Faculty of Dentistry 5th grade students were evaluated in two stages. The first evaluation stage was made during the academic exam periods. First of all, a 14-question questionnaire called 'Perceived Stress Measure' was applied to all individuals and then cortisol levels were measured by taking 2mL saliva samples through special tubes. In this way, the natural head positions of the individuals whose stress levels were determined were recorded while walking and applying the self balance-mirror position by an inclinometer. The second stage of the study was applied in a stress-free period after the students' semester breaks. Independent Sample T test, Mann Whitney U test were used for statistical analysis and Wilcoxon Signed Rank test was used for evaluation of follow-up measurements.