Nil Yalter, Nur Koçak, Canan Şenolun yapıtları üzerinden feminist sanatta kadın imgesinin incelenmesi
Nil Yalter, Nur Koçak, Canan Senol's works the image of women in feminist art examination
- Tez No: 765384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kadınlar, yaşamın devamlılığının sağlanmasında ve insan ırkının korunmasında önemli bir faktördür. Toplumumuzda yadsınamaz bir yere sahip olan kadınların siyasi, sosyal ve sanatsal haklar konusunda söz sahibi olmaları ilk kez Aydınlanma Çağı'nda kabul edilmiş olsa da, kadın erkek ancak kağıt üzerinde eşit sayılmaya başlandı. Feminizmi kısaca toplumsal bir düzen içinde kadınların eşitlik ve adalet arayışı olarak tanımlayabiliriz. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra ivme kazanan feminizm, kadınların eşit haklarından insan haklarının geliştirilmesine kadar birçok alanda köklü değişikliklere yol açmıştır. Gündemdeki haklar kadınların sanat etkinliklerine, genç kadınların ise sanatsal etkinliklere aktif olarak katılmamasını sorgulayan, Linda Noclin'in“Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?”başlıklı makalesi 1971 yılında yayınlandı. Bu makale, sanat tarihi bağlamında bir düşünme sürecini başlatmada ve durumu sorgulamada oldukça etkili olmuştur. Nil Yalter, Nur Koçak, Canan Şenol günümüze kadar gelen feminist temalı çağdaş eserler üreten kadın sanatçılardan bir kaçıdır. Bu isimler, feminist sanat akımının önemli temsilcilerindendirler. Feminist yaklaşımlara yoğun ilgi duyan bu sanatçılar; Kadınların yaşam mücadelelerini sanatlarına konu etmiş ve farklı bakış açıları ortaya koyarak farkındalık yaratmışlardır. Bu sanatçılar kadının sanattaki yerine dikkat çeken; özgün performanslar, yerleştirmeler, video ve fotoğraf çalışmaları üretmiş, feminizm ve kadın sorunları üzerine toplu araştırmalar yapmışlardır. Bu çalışmada Nil Yalter, Nur Koçak ve Canan Şenol'un bir sanatçı olarak, konuya olan duyarlılıkları ve yaşadıkları dönemde yaşanan sorunlar göz önünde bulundurularak aktarılmak istenmiştir. Bu sanatçılar; Feminizm vurgusuna sadece toplumsal ve ideolojik bağlamlarda değil, sanatsal üretimlerinde de dikkat çekmişlerdir. Eserlerinden örnekler feminizmin gelişmesindeki katkıları yönüyle ele alınmaktadır. Ayrıca bu tezde, bu sanatçıların seçilen eserlerinden örnekler üzerinden feminizm gelişimi ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Women are an important factor in ensuring the continuity of life and protecting the human race. Although it was first accepted in the Age of Enlightenment that women, who have an undeniable place in our society, have a say in political, social, social and artistic rights, women and men began to be considered equal only on paper. We can briefly define feminism as women's search for equality and justice in a social order. Feminism, which gained momentum after the First World War, has led to radical changes in many areas from the equal rights of women to the development of human rights. rights on the agenda The fact that women do not participate actively in art events and young women do not actively participate in artistic events,“Why are there no great women artists?”His article was published by Nochlin in 1971, just 200 years after the first statement was published. This article has been very effective in initiating a thinking process and questioning the situation in the context of art history. Nil Yalter, Nur Koçak, Canan Şenol are some of the names that produce contemporary works with a feminist theme that have survived until today. They are one of the important representatives of the feminist art movement. Artists with a strong interest in feminist approaches; They have created awareness by revealing the issues that express women's life struggles with artistic expression and exhibit different perspectives. Artists draw attention to the place of women in art; they produce original performances, installations, videos and photographs, and do collective research on feminism and women's issues. In this study, it is aimed to convey Nil Yalter, Nur Koçak, Canan Şenol's sensitivity to the subject as an artist and the problems experienced in their time. In this content; They drew attention to the emphasis on feminism not only in social and ideological contexts, but also in artistic expression. Examples of her work are discussed in the development of feminism. In addition, other artists who have worked in this field are mentioned.