Tralleis güney nekropolü oda mezarları ve buluntuları
Tralleis south necropol chamber tombs and findings
- Tez No: 765401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN AYDIN TAVUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Günümüzde Aydın İli sınırları içerisinde yer alan Tralleis, antik kaynaklarda da ismi geçen döneminin önemli kentlerinden biridir. Kalıntıları günümüzde Aydın'ın simge yapıları olarak gösterilmeye devam etmektedir. Tralleis'te yıllardır aralıklarla devam eden arkeolojik kazılar sonucunda kentin zengin kültürüne ait pek çok bilgi edinilmiştir. Nekropollerine ait bilgiler, yapılan arkeolojik kazılar ve Aydın Müzesi tarafından gerçekleştirilen kurtarma kazıları sonucunda çoğalmaktadır. Günümüzde kent merkezinin altında kalan güney nekropol alanında Aydın Müzesi tarafından 2016-2017 yıllarında Köprülü Mahallesi 419 Ada 28 Parsel'de 2 oda mezar, 418 Ada 7 Parsel'deki 2 oda mezar ve 2 situla mezar ile Mesudiye Mahallesi 561 Ada 5 Parsel'de 1 oda mezar ve 1 situla mezarda gerçekleştirilen kurtarma kazılarında ortaya çıkarılan mezar yapıları ve buluntuları bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda ortaya çıkarılan 5 oda mezar ve 3 situla mezar incelenmiş, bunun sonucunda mezarlarda kremasyon ve inhumasyon gömünün uygulandığı ortaya çıkarılmıştır. Kentin ölü gömme geleneklerine, mezarlardaki bireylere ve mezarların kullanım aralığına dair bilgiler veren mezar buluntuları tezin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Çalışmada, in-situ durumda ele geçen iyi korunmuş eserlerin yanısıra mezarların dolgu toprağından çıkarılmış, parçalar halinde günümüze gelmiş sayısız buluntunun içinden arkeolojik veri sunacak durumda olanlar da seçilmiştir. Kataloğa toplam 182 eser alınmıştır. Buluntular materyellerine göre pişmiş toprak, cam, metal ve kemik olarak 4 gruba ayrılarak, kendi içlerinde alt başlıklar altında ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda mezarların MÖ 2. yüzyıl ile MS 2. yüzyıl içinde yoğun olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Ardından gelen süreçte bu yoğunluğun azaldığı ancak MS 7. yüzyıl başlarına değin nekropol alanının terkedilmeyerek sonraki yıllarda da kullanıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Tralleis, which is located within the borders of Aydın Province today, is one of the important cities of its period, whose name is also mentioned in ancient sources. Its ruins continue to be shown as the landmarks of Aydın today. As a result of the archaeological excavations that have been going on in Tralleis intermittently for years, a lot of information about the rich culture of the city has been obtained. Information about the necropolises is increasing as a result of the archaeological excavations and the rescue excavations carried out by the Aydın Museum. In the southern necropolis area, which is under the city center today, the tomb structures and finds unearthed during the rescue excavations carried out by the Aydın Museum in 2016-2017 are the subject at this thesis.These tomb structures de 2 chamber tombs, tombs in Köprülü district, Island 419, Parcel 28 Plot and 2 chamber tombs and 2 situla tombs on Island 418, parcel 7 and 1 chamber toms and 1 situla tomb in Mesudiye District 561 Island 5 Parcel. In this context, 5 chamber tombs and 3 situla tombs were examined, and as a result, it was revealed that cremation and inhumation burials were applied in the tombs. The tomb finds, which provide information about the burial traditions of the city, the individuals in the tombs and the range of use of the tombs, constitute an important part of the thesis. In the study, in addition to the well-preserved artifacts recovered in-situ, those that are able to present archaeological data were selected from among the numerous finds that were excavated from the fill soil of the tombs and survived in fragments. A total of 182 works were included in the catalog. The finds were divided into 4 groups as terracotta, glass, metal and bone according to their materials and were examined in detail under sub-headings within themselves. As a result of this study, it was determined that the tombs were used intensively between the 2nd century BC and the 2nd century AD. It was revealed that this density decreased in the following process, but the necropolis area was not abandoned until the beginning of the 7th century AD and was used in the following years.