Tralleis nekropolünden bir mezar ve buluntuları
A Tomb grave from the necropolis of Tralleis and its (findings) contex
- Tez No: 99871
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Antik çağda batı Anadolu'nun önemli kentlerimden biri olan Tralleis,arkeolojik verilere göre, Aydın ilinin kuzeyinde, Mesogis Dağlarının güney eteklerindeki yüksek ovada; Trakyalılar ve Argoslular tararından Dor göçleri sonucunda kurulmuştur.Tralleis gerek coğrafi konumu ve gerekse önemli antik kentlerin geçiş yolu üzerinde yer alması ve verimli topraklarıyla antik çağ boyunca gelişimini sürdürmüş; özellikle Hellenistik çağda kültür ve sanatta zirveye ulaşmıştır. Lydia ve Karia sınırında yer alan Tralleis bir çok bilim adamı tarafindan Karia kenti sayılmıştır. Önce Makedonyalıların sonra Seleukoslann denetimine giren kent, İ.Ö. 188 de II.Eumenes yönetimindeki Bergama Krallığı'na hediye edildi ve her alanda en parlak çağım yaşadı. İ.Ö. 133 yılından itibaren Roma İmparatorluğuna bağlanan Tralleis, bu dönemden itibaren gerilemeye başlamış, Augustus ve Tiberius dönemlerinde tekrar toparlanmaya çalışsa da sanattaki öncülüğünü Aphrodisias'a kaptırmıştır. Bizans Döneminde önemli bir piskoposluk merkezi olan Tralleis, 13. yüzyılda Selçukluların eline geçti. Her alanda köklü geçmişe sahip Tralleis 'te 19. yüzyılın başlarında gerçekleştirilen ve çok kapsamlı olmayan kazıların dışında, 1970 li yıllardan başlayarak günümüze değin Aydın Müzesi tarafından nekropolde çok sayıda kurtarma kazısı gerçekleştirilmiştir. Bu kazılar sırasında elde edilen Hellenistik ve Roma dönemine ait buluntular aracılığıyla Tralleisliler'in dini inançları, ölü gömme gelenekleri ve seramik sanatındaki başarılarıyla ilgili önemli bilgilere ulaşılmıştır. 1989 yılında nekropolde yapılan bir kurtarma kazısı sırasında yaklaşık altmışdört adet buluntunun elde edildiği oda mezardan bugüne dek sık rastlanmayan çok renkli bir kremation kabı ele geçmiş, özellikleri nedeniyle ünik bir eser olduğu belirlenmiştir. Tezimizin en önemli parçasını oluşturan bu kap üzerinde ölüm ve ölüm sonrası yaşam ile ilgili mitolojik bir konu işlenmiştir. Çok renkli kremasyon kabının öncülüğünde diğer buluntular üzerinde de yaptığımız incelemede Tralleis ile ilgili önemli bilgiler elde ederek, kentin özellikle Hellenistik çağda İtalya ile olan ticari ve kültürel ilişkisi saptanmış, mezarın aynı ailenin üyeleri tarafindan Hellenistik ve Roma çağında oldukça uzun bir dönemde kullanıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A TOMB GRAVE FROM THE NECROPOLIS OF TRALLEIS AND ITS (FINDINGS) CONTEX Tralleis, which is one of the most important cities of western Anatolia in the antiquity, was founded by the people from Trace and Argosians in the north of Aydm, on the high plateu on the southern skirts of the mount Mesogjs as a result of the Dorian immigration. Tralleis, both because of its geographic location and also because it was situated on the way to some important ancient cities, continued growing during the antiquity; and especially its culture and art outgrew its limits in the Hellenistic period. Tralleis, being located on the borderline of Lydia and Caria, has been considered as a Carian city by many scientists. The city was dominated first by the Macedonians and then by the Seleukids, later it was given to the Pergamon Kingdom under Eumenes n. as a gift in 188 B.C. During this period the city became one of the prominent cities. From 188 B.C. on Tralleis, which became a part of the Roman Empire, started losing its power. Although it tried to regain its status during the period of Augustus and Tiberius, Aphrodisias became a pioneer in art. During the Byzantium centers of archbishopric. In the 13 th century it was seized by the Seljuks. Except the excavations done in Tralleis at the begining the 19 th century, many excavations have been done in the necropolis by the Aydın Museum starting in 1970' s until today. With the findings found in these excavations, which belong to the Hellenistic and Roman periods, information about the religion of the people of Tralleis, their burial rituals and the art of ceramic was obtained. During the excavation done in the necropolis in 1989 a polycrom cremation pottery was found in a grave with more than sixtyfour other findings. Because of its characteristics the pottery was determined to be a unique work of art. A mythological topic was told about death and life after death on this pottery which also covers an important part of our thesis. Taking this polycrom cremation pottery as the starting point, other findings were studied and valuable information has been reached at about the commercial and cultural ties of the city with Italy especially in the Hellenistic period. It was also determined that the gravewas used by the members of the same family for a long time during the Hellenistic and Roman periods.