Covid-19 salgını öncesi ve sonrasında zincir marketlerin (gıda perakendecisi firmaların) risk priminin karşılaştırılması
Comparison of the risk premium of chain markets (food retail companies) before and after the Covid-19 outbreak
- Tez No: 765421
 - Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AHMET KÖSE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, Finance
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Covid-19, yüksek bulaşıcılığa sahip bir solunum yolu hastalığıdır. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından covid-19 küresel bir pandemi olarak ilan edilmiştir. Covid-19 pandemisi pek çok sektörü derinden etkilemiştir ancak gıda perakende firmalarına olan etkileri çok daha hafiftir. Bu etkilenmenin ne şekilde olduğunu aydınlatmak adına bu çalışma planlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya gıda perakende firmaları dahil edilmiştir. Risk primlerinin hesaplanması konusunda Beta katsayılarından ve ima edilen risk primi hesaplaması yöntemlerinden yararlanılarak risk primi karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışmaya borsada işlem gören ve verilerine ulaşılabilir olan Bim, Bizim Toptan Satış Mağazaları, Migros, Şok ve Carrefoursa firmaları dahil edilmiştir. Bu firmalara ait 30 Kasım 2020 covid-19 öncesi dönemin sonu ve 13 Ocak 2021 covid-19 sonrası dönemin başlangıcı kabul edilerek 30 haftalık veriden yararlanılmıştır. Bu veriler kullanılarak Beta katsayıları ve ima edilen risk primleri hesaplanmıştır. Covid-19 öncesi ve sonrası değerler arasındaki değişim işaret testi kullanılarak analiz edilmiştir. Gıda perakende firmalarının covid-19 öncesi ve sonrası Beta katsayılarında ve ima edilen risk primlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişim gözlenmemiştir
Özet (Çeviri)
Covid-19 is a highly contagious respiratory disease. On March 11, 2020, covid-19 was declared a global pandemic by the World Health Organization. The Covid-19 pandemic has deeply affected many sectors, but its effects on food retail companies are much lighter. This study has been planned to illuminate this affect. For this purpose, food retail companies were included in the study. In calculation of risk premiums, risk premium comparison was made by using Beta coefficients and implied risk premium calculation methods. Bim, Bizim Toptan Satış Mağazaları, Migros, Şok and Carrefoursa companies, which are traded on the stock exchange and whose data can be accessed, were included in the study. 30-week data was used by presuming the end of the 30 November as 2020 pre-covid-19 period and the 13 January as 2021 post-covid-19 period of these companies. Beta coefficients and implied risk premiums were calculated be using these data. The variation between pre- and post-Covid-19 values was examined using the sign test. No statistically significant change was observed in the beta coefficients and implied equity risk premiums of food retail companies before and after covid-19.