Jean Paul Sartre'ın düşüncesinde özgürlük problemi
The freedom problem in the thought of Jean Paul Sartre
- Tez No: 765420
 - Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özgürlük Sartre felsefesinde varoluş ile var olmak ile aynı anlama gelen önemli bir kavramdır. Sartre tarafından özgürlük ile karakterize edilen insanın en önemli görevi; içinde olduğu durumu bilmesi ve sahiplenmesi, kendi yaşamının sorumluluğunu üstlenmesi, hayatının her anında kendisini istediği gibi seçmesidir. Zaten genel olarak varoluşçuluğun ve özelde Sartre'ın amacı her insanı kendi belirlediği özgün varlığına kavuşturmak, kendisini gerçekleştirmesini sağlamak ve kendi kendisinin sorumluluğunu insanın omuzlarına yüklemektir. Dolayısıyla özgürlük kavramı Sartre felsefesinin başat kavramıdır. İnsanın mahkum edildiği bu özgürlük onu, hayatının her yerinde seçim yapmaya mecbur bırakır ve bunu başaran insan gerçek bir varoluşa sahip olur. İnsan her an kendisini, hiçbir destek ve yardıma ihtiyaç duymadan yaratmaya mahkumdur. O, kendini yaratmakla, var etmekle mükelleftir. Eğer bunu layıkıyla başarabilirse, insan olmanın da hakkını verir. Çünkü insan hiçbir zaman var değildir, olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Freedom is an important concept in Sartre's philosophy that means the same as existence and existence. The most important task of man, characterized by freedom by Sartre; knowing and owning the situation he is in, taking responsibility for his own life, choosing himself as he wishes at every moment of his life. After all, the aim of existentialism in general and Sartre in particular is to bring each person to their original existence, to enable them to realize themselves and to put the responsibility of themselves on the shoulders of people. Therefore, the concept of freedom is the dominant concept of Sartre's philosophy. This freedom, to which man is condemned, compels him to make choices in every part of his life, and the person who succeeds in this has a real existence. Man is condemned to create himself at every moment without needing any support or help. He is responsible for creating and creating himself. If he can do this properly, he also gives the right to be human. Because man never exists, he is.